Quai de la Rapée (stanice metra v Paříži)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Quai de la Rapée
Nástupiště na stanici
Nástupiště na stanici
Původní název Place Mazas
Pont d'Austerlitz
Stát Francie
Město Paříž, Bobigny a Pantin
Vznik 13. července 1906
Linky 5
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Quai de la Rapée je nepřestupní pozemní stanice pařížského metra na lince 5 ve 12. obvodu v Paříži. Nachází se na malém náměstí Place Mazas, přes které vede nábřeží Quai de la Rapée. Po překonání Seiny po viaduktu trať podchází most Pont d'Austerlitz a následuje stanice s otevřeným nástupištěm. Poté stanice přechází po metromostu Morland přes vodní kanál Bassin de l'Arsenal a noří se do podzemí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V létě 1906 byly postupně otevřeny úseky nové linky 5. První část linky byla uvedena do provozu 2. června mezi stanicemi Place d'Italie a Gare d'Austerlitz (tehdy se jmenovala Gare d'Orléans). 13. července byla linka rozšířena po viaduktu přes Seinu do stanice Quai de la Rapée a odtud již 28. července pokračovala východním směrem k nádraží Gare de Lyon do stejnojmenné stanice. Ovšem už 17. prosince téhož roku byl tento jednokolejní úsek pro osobní dopravu zrušen a linka byla prodloužena naopak severním směrem do stanice Jacques Bonsergent (tehdy pod jménem Lancry).

Název[editovat | editovat zdroj]

Původní název stanice zněl Mazas podle zdejšího náměstí. Jacques François Marc Mazas (17651805) byl francouzským plukovníkem, který padl v bitvě u Slavkova. 15. října 1907 byla stanice přejmenována na Pont d'Austerlitz (Slavkovský most) podle nedalekého mostu přes Seinu. 1. června 1916 získala své současné jméno podle ulice Quai de la Rapée (nábřeží de la Rapée). De la Rapée byl válečný komisař krále Ludvíka XV., který vlastnil zdejší pozemky a proto nábřeží nese jeho jméno.

Vstupy[editovat | editovat zdroj]

Stanice má jediný přístup umístěný v budově na Place Mazas.

Zajímavosti v okolí[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Quai de la Rapée (métro de Paris) na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Bobigny – Pablo Picasso Metro v PařížiLinka 5 směr Place d'Italie
Bastille Quai de la Rapée Gare d'Austerlitz

Bobigny – Pablo PicassoBobigny – Pantin – Raymond QueneauÉglise de PantinHochePorte de PantinOurcqLaumièreJaurèsStalingradGare du NordGare de l'EstJacques BonsergentRépubliqueOberkampfRichard-LenoirBréguet – SabinBastilleQuai de la RapéeGare d'AusterlitzSaint-MarcelCampo-FormioPlace d'Italie