Dupleix (stanice metra v Paříži)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dupleix
Stát Francie
Město Paříž
Vznik 24. dubna 1906
Linky 6
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tržiště pod stanicí

Dupleix je nepřestupní nadzemní stanice pařížského metra na lince 6 v 15. obvodu v Paříži. Nachází se na viaduktu na, který vede po Boulevardu de Grenelle.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla otevřena 24. dubna 1906 při zprovoznění úseku PassyPlace d'Italie. V roce 1903 se oddělil od linky 1 úsek počínaje stanicí Étoile a vznikla nová linka 2 Sud (2 Jih), též nazývána Circulaire Sud (Jižní okruh). Tato linka byla právě 24. dubna 1906 rozšířena od stanice Passy po Place d'Italie. 14. října 1907 byla linka 2 Sud zrušena a připojená k lince 5. Dne 12. října 1942 byla stanice Dupleix, respektive celý úsek ÉtoilePlace d'Italie opět odpojena od linky 5 a spojena s linkou 6, která tak získala dnešní podobu.

V místech dnešní stanice stála zeď, tzv. Mur de Grenelle, u které byli v letech 17971815 popravováni odsouzenci, mj. též generál Claude François de Malet, organizátor převratu proti Napoleonovi v roce 1812.

Název[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla pojmenována po Josephu Françoisovi Dupleixovi (16971763), který byl v letech 17421754 generálním guvernérem Francouzské Východoindické společnosti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dupleix (métro de Paris) na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Charles de Gaulle – Étoile Metro v PařížiLinka 6 směr Nation
Bir-Hakeim Dupleix La Motte-Picquet – Grenelle

Charles de Gaulle – ÉtoileKléberBoissièreTrocadéroPassyBir-HakeimDupleixLa Motte-Picquet – GrenelleCambronneSèvres – LecourbePasteurMontparnasse – BienvenüeEdgar QuinetRaspailDenfert-RochereauSaint-JacquesGlacièreCorvisartPlace d'ItalieNationaleChevaleretQuai de la GareBercyDugommierDaumesnilBel-AirPicpusNation