10 (linka metra v Paříži)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vstup do stanice Vaneau
Geograficky přesná mapa dráhy

10 Linka 10 je jedna z linek pařížského metra a v systému MHD je značena světle hnědou barvou. Prochází jižní částí města horizontálním směrem ze stanice Boulogne – Pont de Saint-Cloud na jihozápadním předměstí Paříže ve městě Boulogne-Billancourt do stanice Gare d'Austerlitz v jihovýchodní části Paříže. Linka je dlouhá 11,7 km, má 23 stanic a ročně přepraví 41,5 miliónů cestujících (2004). Zvláštností linky je jednosměrně vedený provoz na západním konci linky v úseku Boulogne – Jean JaurèsJavel – André Citroën.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Dějiny metra v Paříži.

První úsek linky 10 byl otevřen 30. prosince 1923 mezi stanicemi Invalides a Croix-Rouge (ta byla později uzavřena). Dnes je většina tohoto úseku součástí linky 13. Dne 10. března 1925 došlo k prodloužení na východ od Croix Rouge o jednu stanici Mabillon a další úseky tímto směrem následovaly 14. února 1926 po Odéon, 15. února 1930 po Place d'Italie a 7. března 1930 po Porte de Choisy.

26. dubna 1931 byl ovšem úsek mezi Place Monge a Porte de Choisy připojen k lince 7, která byla propojena se severní částí tunelem pod Seinou. Linka 10 byla též zároveň propojena do stanice Jussieu.

27. července 1937 došlo k dalšímu přesunu tras mezi linkami. Úsek na lince 10 DurocInvalides vedoucí na sever byl připojen k tehdejší lince 14, která zanikla v roce 1976 sloučením s linkou 13. Ze stanice Duroc byl na lince 10 nově otevřen úsek západním směrem do stanice La Motte-Picquet a linka odtud dále pokračovala po starší trase La Motte-PicquetPorte d'Auteuil, která do té doby byla součástí linky 8.

Nástupiště ve stanici Mirabeau: přední kolej slouží k nástupu cestujících, po zadní koleji vlak projíždí do další stanice
Schéma umístění stanice Porte Melitor a neveřejné koleje

Trať od stanice metra La Motte-Picquet až k tunelu pod Seinou je stavěna běžným způsobem. Za řekou však byla trať z technických důvodů postavena netradičně. První pozoruhodnou stanicí je Mirabeau na pravém břehu řeky. Od východu sem vedou koleje, které leží ve větší hloubce než obvykle, neboť podcházejí tunelem pod Seinou. V místě stanice měl stát kruhový objezd, a proto byla stanice rozdělena na dvě části - Église d'Auteuil pro západní směr a Mirabeau pro východní. Zdejší kostel měl však nestabilní základy, a proto bylo nutné zvýšit polohu stanice. Tím ovšem vznikl velký výškový rozdíl, které musel vlak z tunelu pod Seinou do nedaleké stanice překonat. Proto nájezdová rampa začíná ihned po opuštění tunelu a pokračuje přes stanici Mirabeau, kterou vlak v tomto směru jen projíždí do stanice Église d'Auteuil. Odtud pokračoval přes další stanice do tehdejší konečné Porte d'Auteuil a vracel se opět do Mirabeau z opačné strany.

Ve stanici Porte d'Auteuil se počítalo s pozdějším napojením do stanice Porte Molitor a přes ní propojením s linkou 9. Tato větev měla sloužit především při dopravě na nedaleký stadion Parc des Princes. Vzhledem k očekávané silné dopravě byla stanice Porte d'Auteuil postavena velmi velkoryse – s pěti kolejemi a třemi nástupišti. Projekt byl sice stavebně realizován, ale stanice Porte Melitor nebyla nikdy pro veřejnost otevřena a spojení nebylo uvedeno do provozu.

Kromě toho se ve stanici Porte d'Auteuil nachází podzemní depo, které slouží i pro linku 9 díky spojení touto pro veřejnost nepřístupnou tratí.

12. července 1939 byla linka prodloužena na východ ze stanice Jussieu do Gare d'Austerlitz (tehdy pod názvem Gare d'Orléans-Austerlitz).

2. září 1939 byly, tak jako i mnohé jiné stanice, uzavřeny z důvodu vypuknutí války a mobilizace zaměstnanců stanice Croix-Rouge a Cluny – La Sorbonne. Po válce již zůstaly zavřené. Stanice Cluny – La Sorbonne byla znovu otevřená až 15. prosince 1988, aby se umožnil přestup cestujících z linky 10 na linku RER B, pro kterou byla 17. února otevřena stanice Saint-Michel – Notre-Dame a linku RER C, která byla v provozu od roku 1979.

Na počátku 80. let byla linka prodloužena ještě západním směrem za hranice Paříže. 3. října 1980 od Porte d'Auteuil po Boulogne – Jean Jaurès a 2. října 1981 do stanice Boulogne – Pont de Saint-Cloud.

Další rozvoj[editovat | editovat zdroj]

Prodloužení linky z Gare d'Austerlitz má sice podporu městské rady, ovšem nebylo zahrnuto do plánů na rozvoj metra do roku 2030. Linka by mohla pokračovat jižním směrem přes současné stanice Chevaleret na lince 6 a Bibliothèque François Mitterrand na lince 14 za hranice Paříže do sousedního města Ivry-sur-Seine.[1]

Nástupiště stanice Cluny - La Sorbonne
Nástupiště stanice La Motte-Piquet - Grenelle
Nástupiště stanice Michel Ange - Auteil
Nástupiště stanice Sèvres - Babylone

Seznam stanic[editovat | editovat zdroj]

Linka 10
stanice přestupy
Boulogne – Pont de Saint-Cloud
Logo Paris tram ligne2.svg
Boulogne – Jean Jaurès
Porte d'Auteuil → Boulogne - Pont de Saint-Cloud
Michel-Ange – Molitor → Gare d'Austerlitz
Paris m 9 jms.svg
Michel-Ange – Auteuil → Boulogne - Pont de Saint-Cloud
Paris m 9 jms.svg
Chardon-Lagache → Gare d'Austerlitz
Église d'Auteuil → Boulogne - Pont de Saint-Cloud
Mirabeau → Gare d'Austerlitz
Javel – André Citroën
Paris RER C icon.svg
Charles Michels
Avenue Émile Zola
La Motte-Picquet – Grenelle
Paris m 6 jms.svg Paris m 8 jms.svg
Ségur
Duroc
Paris m 13 jms.svg
Vaneau
Sèvres – Babylone
Paris m 12 jms.svg
Croix-Rouge (uzavřena 1939)
Mabillon
Odéon
Paris m 4 jms.svg
Cluny – La Sorbonne
Paris RER B icon.svg Paris RER C icon.svg
Maubert – Mutualité
Cardinal Lemoine
Jussieu
Paris m 7 jms.svg
Gare d'Austerlitz
Paris m 5 jms.svg Paris RER A icon.svg Vlak
Plán linky 10

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ligne 10 du métro de Paris na francouzské Wikipedii.

  1. (francouzsky) Une nouvelle frontière pour la ligne 10 ?, MétroPole, 9. července 2009 Archivováno 24. 10. 2013 na Wayback Machine

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]