Přeskočit na obsah

Charles Michels (stanice metra v Paříži)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Charles Michels
Nástupiště na stanici
Nástupiště na stanici
Původní názevBeaugrenelle
StátFrancie
Město15. obvod
Vznik1913
Linky10
Technické informace
Počet nástupišť2
Externí odkazy
Zeměpisné souřadnice
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Charles Michels je nepřestupní stanice pařížského metra na lince 10 v 15. obvodu v Paříži. Nachází se pod náměstím Place Charles Michels, které je tvořeno křížením Avenue Émile Zola, Rue Saint-Charles, Rue Linois a Rue des Entrepreneurs.

Stanice byla otevřena 13. července 1913 jako dočasná konečná stanice prvního úseku linky 8, která vedla od stanice Opéra, neboť ještě nebyl hotový most přes Seinu. Ovšem již 30. září téhož roku byla linka rozšířena odtud do Porte d'Auteuil.

Dne 27. července 1937 došlo na jihu Paříže ke změnám v síti metra. Úsek dosavadní linky 8 mezi stanicemi Porte d'Auteuil a La Motte-Picquet – Grenelle byl od linky 8 odpojen a přičleněn k lince 10.

Stanice byla otevřena pod názvem Beaugrenelle (Krásný Grenelle), což je uměle vytvořený název zdejší obytné čtvrti v bývalém městě Grenelle. 14. července 1945 bylo náměstí Place Beaugrenelle přejmenováno na Place Charles Michels a s ním i tato stanice. Charles Michels (1903-1941) byl komunistický poslanec za 15. arrondissement popravený nacisty.

Z nástupiště vede pouze jeden východ, který se nachází na jeho konci ve směru na Gare d'Austerlitz, a odkud vedou schody na:

  • Rue des Entrepreneurs před dům č. 36
  • Place Charles Michels před dům č. 11

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Charles Michels (métro de Paris) na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
← směr Boulogne – Pont de Saint-Cloud Metro v PařížiLinka 10 směr Gare d'Austerlitz
Javel – André Citroën Charles Michels Avenue Émile Zola

Boulogne – Pont de Saint-CloudBoulogne – Jean JaurèsPorte d'AuteuilMichel-Ange – MolitorMichel-Ange – AuteuilChardon-LagacheÉglise d'AuteuilMirabeauJavel – André CitroënCharles MichelsAvenue Émile ZolaLa Motte-Picquet – GrenelleSégurDurocVaneauSèvres – BabyloneMabillonOdéonCluny – La SorbonneMaubert – MutualitéCardinal LemoineJussieuGare d'Austerlitz