Duroc (stanice metra v Paříži)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Duroc
Stát Francie
Město Paříž
Vznik 30. prosince 1923
Linky 10
13
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Nástupiště linky 13

Duroc je přestupní stanice pařížského metra mezi linkami 10 a 13. Nachází se na hranicích 6., 7. a 15. obvodu v Paříži pod náměstím Place Léon-Paul Fargue, kde se kříží Boulevard des Invalides, Boulevard du Montparnasse a Rue de Sèvres.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla otevřena 30. prosince 1923 jako součást prvního úseku linky 10 mezi stanicemi Invalides a Croix-Rouge (od roku 1939 uzavřená). 27. července 1937 sem byla prodloužena tehdejší linka 14 ze stanice Bienvenüe a byl k ní připojen úsek do Invalides. 9. listopadu 1976 byla tato linka zrušena a připojena k lince 13.

Název[editovat | editovat zdroj]

Jméno stanice je odvozeno od názvu nedaleké ulice Rue Duroc. Gérard Christophe Michel Duroc, vévoda de Frioul (17721813) byl generál, který bojoval s Napoleonem v Egyptě a Itálii.

Během hudebního festivalu Rock en Seine je stanice dočasně (tj. na týden) přejmenována na Durock (slovní hříčka: du rock = rocková).

Vstupy[editovat | editovat zdroj]

Stanice má čtyři východy:

  • Boulevard des Invalides u domu č. 56
  • Boulevard du Montparnasse u domu č. 2
  • Place Léon-Paul Fargues – dva východy

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Duroc (métro de Paris) na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Boulogne – Pont de Saint-Cloud Metro v PařížiLinka 10 směr Gare d'Austerlitz
Ségur Duroc Vaneau

Boulogne – Pont de Saint-CloudBoulogne – Jean JaurèsPorte d'AuteuilMichel-Ange – MolitorMichel-Ange – AuteuilChardon-LagacheÉglise d'AuteuilMirabeauJavel – André CitroënCharles MichelsAvenue Émile ZolaLa Motte-Picquet – GrenelleSégurDurocVaneauSèvres – BabyloneMabillonOdéonCluny – La SorbonneMaubert – MutualitéCardinal LemoineJussieuGare d'Austerlitz

← směr Les Courtilles
← směr Saint-Denis – Université
Metro v PařížiLinka 13 směr Châtillon – Montrouge
Saint-François-Xavier Duroc Montparnasse – Bienvenüe

Les CourtillesLes AgnettesGabriel PériMairie de ClichyPorte de ClichyBrochantSaint-Denis – UniversitéBasilique de Saint-DenisSaint-Denis – Porte de ParisCarrefour PleyelMairie de Saint-OuenGaribaldiPorte de Saint-OuenGuy MôquetLa FourchePlace de ClichyLiègeSaint-LazareMiromesnilChamps-Élysées – ClemenceauInvalidesVarenneSaint-François-XavierDurocMontparnasse – BienvenüeGaîtéPernetyPlaisancePorte de VanvesMalakoff – Plateau de VanvesMalakoff – Rue Étienne DoletChâtillon – Montrouge