Varenne (stanice metra v Paříži)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Varenne
StátFrancie
MěstoPaříž, Châtillon, Montrouge, Malakoff, Saint-Ouen-sur-Seine, Asnières-sur-Seine, Gennevilliers, Clichy a Saint-Denis
Vznik20. prosince 1923
Linky13
Externí odkazy
Souřadnice sídla
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Nástupiště na stanici

Varenne je nepřestupní stanice pařížského metra na lince 13 v 7. obvodu v Paříži. Nachází se severně od křižovatky ulic Boulevard des Invalides, pod kterým vede linka metra, a Rue de Varenne.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla otevřena 30. prosince 1923 jako součást prvního úseku linky 10 mezi stanicemi Invalides a Croix-Rouge (od roku 1939 uzavřená). 27. července 1937 byla část tratě od stanice Invalides ke stanici Duroc připojena k tehdejší lince 14, která tam byla prodloužena ze stanice Bienvenüe. 9. listopadu 1976 byla tato linka zrušena a připojena k lince 13.

Dne 2. září 1939 po vypuknutí druhé světové války a všeobecné mobilizaci, bylo mnoho stanic metra uzavřeno. Ovšem stanice Varenne nebyla otevřena hned po válce, k tomu došlo až 24. prosince 1962.

29. července 2007 během ranní špičky došlou vinou brzd k požáru ve vlaku mezi stanicemi Invalides a Varenne. Oheň byl rychle uhašen, ale kouř přiotrávil 35 osob, z toho 15 vážně.

Název[editovat | editovat zdroj]

Jméno stanice je odvozeno od názvu ulice Rue de Varenne. Varenne (nebo Garren) bylo jméno osady, která zde stávala, a která patřila opatství Saint-Germain-des-Prés.

Vstupy[editovat | editovat zdroj]

Stanice má jeden vchod vedoucí na Boulevard des Invalides.

Zajímavosti v okolí[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Varenne (métro de Paris) na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Les Courtilles
← směr Saint-Denis – Université
Metro v PařížiLinka 13 směr Châtillon – Montrouge
Invalides Varenne Saint-François-Xavier

Les CourtillesLes AgnettesGabriel PériMairie de ClichyPorte de ClichyBrochantSaint-Denis – UniversitéBasilique de Saint-DenisSaint-Denis – Porte de ParisCarrefour PleyelMairie de Saint-OuenGaribaldiPorte de Saint-OuenGuy MôquetLa FourchePlace de ClichyLiègeSaint-LazareMiromesnilChamps-Élysées – ClemenceauInvalidesVarenneSaint-François-XavierDurocMontparnasse – BienvenüeGaîtéPernetyPlaisancePorte de VanvesMalakoff – Plateau de VanvesMalakoff – Rue Étienne DoletChâtillon – Montrouge