Place de Clichy (stanice metra v Paříži)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Place de Clichy
Nástupiště linky 13
Nástupiště linky 13
StátFrancie
MěstoPaříž
UliceBoulevard de Clichy
Vznik26. října 1902
Linky2
13
Externí odkazy
Souřadnice sídla
Map
Kód památkyPA00086753
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Place de Clichy je přestupní stanice pařížského metra mezi linkami 2 a 13 na hranicích 8., 9., 17. a 18. obvodu v Paříži. Leží pod náměstím Place de Clichy, kde se kříží Avenue de Clichy a Rue d'Amsterdam, pod kterými vede linka 13 a Boulevard de Clichy a Boulevard des Batignolles, pod kterými se nachází linka 2.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla otevřena 26. října 1902, tři týdny po prodloužení linky 2 mezi stanicemi Étoile a Anvers. Během této doby projížděly vlaky stanicí bez zastavení.

26. února 1911 bylo otevřeno nástupiště pro tehdejší novou linku B, kterou provozovala Compagnie Nord-Sud, jejíž první úsek vedl ze stanice Saint-Lazare do stanice Porte de Saint-Ouen. Po sloučení se společností Compagnie du Métropolitain de Paris obdržela linka v roce 1930 číslo 13.

Budoucnost[editovat | editovat zdroj]

Existovaly plány na prodloužení linky 14 ze stanice Saint-Lazare na sever do Place de Clichy, ale tento projekt byl odložen a prosazeno pokračování tratě směrem na západ.

Název[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla pojmenována podle náměstí, pod kterým se nachází. V prostoru náměstí kdysi stála brána, kudy vedla přes pařížské hradby silnice do města Clichy.

Zajímavosti v okolí[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Place de Clichy (métro de Paris) na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Porte Dauphine Metro v PařížiLinka 2 směr Nation
Rome Place de Clichy Blanche

Porte DauphineVictor HugoCharles de Gaulle – ÉtoileTernesCourcellesMonceauVilliersRomePlace de ClichyBlanchePigalleAnversBarbès – RochechouartLa ChapelleStalingradJaurèsColonel FabienBellevilleCouronnesMénilmontantPère LachaisePhilippe AugusteAlexandre DumasAvronNation

← směr Les Courtilles
← směr Saint-Denis – Université
Metro v PařížiLinka 13 směr Châtillon – Montrouge
La Fourche Place de Clichy Liège

Les CourtillesLes AgnettesGabriel PériMairie de ClichyPorte de ClichyBrochantSaint-Denis – UniversitéBasilique de Saint-DenisSaint-Denis – Porte de ParisCarrefour PleyelMairie de Saint-OuenGaribaldiPorte de Saint-OuenGuy MôquetLa FourchePlace de ClichyLiègeSaint-LazareMiromesnilChamps-Élysées – ClemenceauInvalidesVarenneSaint-François-XavierDurocMontparnasse – BienvenüeGaîtéPernetyPlaisancePorte de VanvesMalakoff – Plateau de VanvesMalakoff – Rue Étienne DoletChâtillon – Montrouge