Champs-Élysées – Clemenceau (stanice metra v Paříži)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Champs-Élysées – Clemenceau
Původní názevChamps-Élysées
StátFrancie
MěstoPaříž, Puteaux, Neuilly-sur-Seine, Courbevoie, Saint-Mandé a Vincennes
Vznik19. července 1900
Linky1
13
Externí odkazy
Souřadnice sídla
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Nástupiště linky 1

Champs-Élysées – Clemenceau je přestupní stanice pařížského metra mezi linkami 1 a 13. Nachází se v 8. obvodu v Paříži pod Avenue des Champs-Élysées a náměstím Place Georges Clemenceau.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla otevřena 17. července 1900 jako součást vůbec prvního úseku linky metra v Paříži. Nástupiště linky 13 byla otevřena 18. února 1975, když sem byla rozšířena linka ze sousední stanice Miromesnil. 9. listopadu 1976 byl otevřen úsek od Champs-Élysées – Clemenceau do stanice Invalides, kde došlo k napojení na tehdejší linku 14. Ta tím byla sloučena s linkou 13 a zanikla.

V rámci modernizace a přechodu na automatizovaný provoz na lince 1 byla nástupiště na stanici upravena během víkendu 18. a 19. dubna 2009.[1]

Název[editovat | editovat zdroj]

Původně se stanice jmenovala jen Champs-Élysées podle známé ulice. 20. května 1931 získala dnešní podobu, když byla připojena druhá část Clemenceau podle náměstí, které nese jméno francouzského premiéra Georgea Clemenceau.

Na informačních tabulích je oficiální název stanice doplněn ještě podnázvem psaným malým písmem: Grand Palais (Velký palác) podle významné stavby jižně od stanice.

Vstupy[editovat | editovat zdroj]

I přes svou velikost, má stanice pouze jeden přístup. Schodiště a eskalátor vedou na jihozápadní část náměstí Place Georges Clemenceau.

Zajímavosti v okolí[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Champs-Élysées - Clemenceau (métro de Paris) na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr La Défense Metro v PařížiLinka 1 směr Château de Vincennes
Franklin D. Roosevelt Champs-Élysées – Clemenceau Concorde

La DéfenseEsplanade de la DéfensePont de NeuillyLes SablonsPorte MaillotArgentineCharles de Gaulle – ÉtoileGeorge VFranklin D. RooseveltChamps-Élysées – ClemenceauConcordeTuileriesPalais Royal – Musée du LouvreLouvre – RivoliChâteletHôtel de VilleSaint-PaulBastilleGare de LyonReuilly – DiderotNationPorte de VincennesSaint-MandéBéraultChâteau de Vincennes

← směr Les Courtilles
← směr Saint-Denis – Université
Metro v PařížiLinka 13 směr Châtillon – Montrouge
Miromesnil Champs-Élysées – Clemenceau Invalides

Les CourtillesLes AgnettesGabriel PériMairie de ClichyPorte de ClichyBrochantSaint-Denis – UniversitéBasilique de Saint-DenisSaint-Denis – Porte de ParisCarrefour PleyelMairie de Saint-OuenGaribaldiPorte de Saint-OuenGuy MôquetLa FourchePlace de ClichyLiègeSaint-LazareMiromesnilChamps-Élysées – ClemenceauInvalidesVarenneSaint-François-XavierDurocMontparnasse – BienvenüeGaîtéPernetyPlaisancePorte de VanvesMalakoff – Plateau de VanvesMalakoff – Rue Étienne DoletChâtillon – Montrouge