Porte de Vincennes (stanice metra v Paříži)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Porte de Vincennes
StátFrancie
MěstoPaříž, Puteaux, Neuilly-sur-Seine, Courbevoie, Saint-Mandé a Vincennes
Vznik19. července 1900
Linky1
Externí odkazy
Souřadnice sídla
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Porte de Vincennes je nepřestupní stanice pařížského metra na lince 1 na hranicích 12. a 20. obvodu v Paříži. Nachází se pod ulicí Cours de Vincennes, západně od kruhové křižovatky Porte de Vincennes.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla otevřena 19. července 1900 jako východní konečná nejstaršího úseku metra v Paříži a proto zde vznikla otočka pro vlaky. Společný tunel se před stanicí rozděluje na dva. Jižní část sloužila pro příjezd do stanice a severním tunelem vlaky odjížděly. Každý tunel pak měl ve stanici dvě koleje s centrálním nástupištěm. Během rozšíření tratě do Château de Vincennes, které bylo zprovozněno 24. března 1934, byla smyčka opuštěna a stanice přestavěna. Nástupiště byla rozšířena zrušením vždy jedné ze dvou kolejí a oba tunely se opět spojují východně za stanicí pod Avenue Porte de Vincennes.

V rámci modernizace a přechodu na automatizovaný provoz na lince 1, prošla stanice v roce 2008 kompletní rekonstrukcí. Nástupiště linky 1 byla upravena během víkendu 28. a 29. června 2008.[1]

Název[editovat | editovat zdroj]

Jméno stanice je odvozeno od názvu Avenue Porte de Vincennes. Tato ulice nese jméno staré brány, kudy vedla cesta do města Vincennes.

Vstupy[editovat | editovat zdroj]

Stanice má několik východů, které vedou na Cours de Vincennes před domy č. 99, 102, 106, 90 a 81.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Porte de Vincennes (métro de Paris) na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr La Défense Metro v PařížiLinka 1 směr Château de Vincennes
Nation Porte de Vincennes Saint-Mandé

La DéfenseEsplanade de la DéfensePont de NeuillyLes SablonsPorte MaillotArgentineCharles de Gaulle – ÉtoileGeorge VFranklin D. RooseveltChamps-Élysées – ClemenceauConcordeTuileriesPalais Royal – Musée du LouvreLouvre – RivoliChâteletHôtel de VilleSaint-PaulBastilleGare de LyonReuilly – DiderotNationPorte de VincennesSaint-MandéBéraultChâteau de Vincennes