Guy Môquet (stanice metra v Paříži)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Guy Môquet
Stát Francie
Město Paříž, Châtillon, Montrouge, Malakoff, Saint-Ouen, Asnières-sur-Seine, Gennevilliers, Clichy a Saint-Denis
Vznik 26. února 1911
Linky 13
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vstup do stanice

Guy Môquet je nepřestupní stanice pařížského metra na severovýchodní větvi linky 13. Leží na hranicích 17. a 18. obvodu v Paříži pod Avenue de Saint-Ouen u křižovatky ulic Rue Guy Môquet, Rue Legendre, Rue Marcadet a Rue Championet.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla otevřena 26. února 1911 jako součást prvního úseku tehdejší linky B mezi Saint-Lazare a Porte de Saint-Ouen. V roce 1931 se linka B změnila na dnešní linku 13.

Název[editovat | editovat zdroj]

Stanice několikrát změnila své jméno. Při svém otevření v roce 1911 se jmenovala Carrefour Marcadet neboli Křižovatka Marcadet. Ulice Rue Marcadet má své jméno po místě zvaném la Mercade ve čtvrti Chapelle Saint Denis.

O rok později byla stanice přejmenována na Marcadet - Balagny podle křížících se ulic. Balagny byl starosta čtvrtě Batignolles-Monceau v letech 18431848 a poté starostou 17. arrondissementu.

27. ledna 1946 získala stanice dnešní název, když byla Rue Balagny pojmenována po členu komunistického odboje Guy Môquetovi (19241941), který byl popraven nacisty v sedmnácti letech.

Památník[editovat | editovat zdroj]

Výstavní vitriny

V polovině nástupiště byly instalovány vitríny s fotografiemi Guy Môqueta a jeho rodičů a různé dokumenty, jako např. jeho poslední dopis.

22. října 2007 při výročí jeho popravy distribuovala RATP na lince 13 letáčky o stanicích metra spojených s odbojem a vitriny byly přestavěny a nově osvětleny. Na nástupišti byl také promítán film o odbojáři na dvou obrazovkách LCD.[1] [2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Guy Môquet (métro de Paris) na francouzské Wikipedii.

  1. (francouzsky) Informace RATP Archivováno 21. 12. 2007 na Wayback Machine
  2. (francouzsky) [1] Archivováno 22. 2. 2014 na Wayback Machine

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Asnières – Gennevilliers – Les Courtilles
← směr Saint-Denis – Université
Metro v PařížiLinka 13 směr Châtillon – Montrouge
Porte de Saint-Ouen Guy Môquet La Fourche

Asnières – Gennevilliers – Les CourtillesLes AgnettesGabriel PériMairie de ClichyPorte de ClichyBrochantSaint-Denis – UniversitéBasilique de Saint-DenisSaint-Denis – Porte de ParisCarrefour PleyelMairie de Saint-OuenGaribaldiPorte de Saint-OuenGuy MôquetLa FourchePlace de ClichyLiègeSaint-LazareMiromesnilChamps-Élysées – ClemenceauInvalidesVarenneSaint-François-XavierDurocMontparnasse – BienvenüeGaîtéPernetyPlaisancePorte de VanvesMalakoff – Plateau de VanvesMalakoff – Rue Étienne DoletChâtillon – Montrouge