Saint-Denis – Université (stanice metra v Paříži)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Saint-Denis – Université
StátFrancie
MěstoPaříž, Châtillon, Montrouge, Malakoff, Saint-Ouen-sur-Seine, Asnières-sur-Seine, Gennevilliers, Clichy a Saint-Denis
Vznik25. května 1998
Linky13
Externí odkazy
Souřadnice sídla
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Saint-Denis – Université je stanice pařížského metra na lince 13. Ve stanici končí severovýchodní větev linky. Severozápadní větev končí ve stanici Asnières – Gennevilliers – Les Courtilles. Stanice se nachází mimo území Paříže na hranicích měst Saint-Denis a Pierrefitte-sur-Seine v departementu Seine-Saint-Denis na rohu ulic Avenue de Stalingrad a Rue Guynemer.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla otevřena 25. května 1998, když sem byla prodloužena linka ze sousední stanice Basilique de Saint-Denis.

Stanice je využívána studenty a akademiky Univerzity Paříž VIII a bude také sloužit novému centru Francouzského národního archivu, které se buduje na pozemcích města Pierrefitte-sur-Seine v blízkosti stanice a autobusového nádraží.

Nástupiště a kolejiště byly umístěny pod velkou desku, na které byla postavena vstupní hala. Nástupiště mají tvar písmene „I“ jako ve stanici Basilique de Saint-Denis: na obou koncích jsou širší a směrem ke středu se zužují.

Název[editovat | editovat zdroj]

Jméno stanice je odvozeno od Université Paris VIII, která sídlí v Saint Denis a jejíž hlavní sídlo se nachází u východu z metra.

Vstupy[editovat | editovat zdroj]

Stanice má pouze jeden centrální vchod.

Další rozvoj[editovat | editovat zdroj]

Existuje projekt na další prodloužení linky 13 do plánované železniční stanice Stains – La Cerisaie, kde by byl přestup na novou železniční trať.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Saint-Denis - Université (métro de Paris) na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Les Courtilles
← směr Saint-Denis – Université
Metro v PařížiLinka 13 směr Châtillon – Montrouge
Saint-Denis – Université Basilique de Saint-Denis

Les CourtillesLes AgnettesGabriel PériMairie de ClichyPorte de ClichyBrochantSaint-Denis – UniversitéBasilique de Saint-DenisSaint-Denis – Porte de ParisCarrefour PleyelMairie de Saint-OuenGaribaldiPorte de Saint-OuenGuy MôquetLa FourchePlace de ClichyLiègeSaint-LazareMiromesnilChamps-Élysées – ClemenceauInvalidesVarenneSaint-François-XavierDurocMontparnasse – BienvenüeGaîtéPernetyPlaisancePorte de VanvesMalakoff – Plateau de VanvesMalakoff – Rue Étienne DoletChâtillon – Montrouge