La Fourche (stanice metra v Paříži)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
La Fourche
La Fourche.jpg
Stát Francie
Město Paříž
Linky 13
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Horní nástupiště na stanici

La Fourche je stanice pařížského metra na lince 13. Nachází se na hranicích 17. a 18. obvodu v Paříži na křižovatce Avenue de Clichy a Avenue de Saint-Ouen. V této stanici se trať rozděluje na dvě větve ve směru Asnières – Gennevilliers – Les Courtilles a Saint-Denis – Université.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla otevřena 26. února 1911 jako součást prvního úseku linky tehdejší linky B v úseku Saint-LazarePorte de Saint-Ouen. 20. ledna 1912 se zde linka rozvětvila také směrem do stanice Porte de Clichy.

V roce 1931 se linka B změnila na dnešní linku 13.

Popis stanice[editovat | editovat zdroj]

Ve stanici se dělí linka 13 na dvě větve. Trať do stanice Asnières – Gennevilliers – Les Courtilles pokračuje v tunelu se dvěma kolejemi.

Koleje pro druhou větev se rozdělují. Kolej ve směru do Saint-Denis – Université se těsně za stanicí La Fourche oddělí ze společného tunelu a pokračuje v samostatném tunelu. S protilehlou kolejí mířící ze Saint-Denis – Université se znovu spojí do jednoho tunelu těsně před stanicí Guy Môquet.

Kolej ze Saint-Denis – Université na Châtillon – Montrouge se odpojí před La Fourche a míří do hloubky pod ostatní koleje, kde bylo z důvodu nedostatku místa vybudováno jedno z nástupišť. Poté se vrátí zpátky na úroveň protilehlé koleje a před stanicí Place de Clichy se opět spojí v tunelu s kolejí vedoucí na jih.

Vzhledem k tomuto postavení kolejí má stanice La Fourche tři nástupiště:

  • na první úrovni je nástupiště společné pro směry na Asnières – Gennevilliers – Les Courtilles nebo Saint-Denis – Université. Světelná signalizace zde cestujícím ukazuje dobu čekání a konečnou, na kterou míří přijíždějící vlak
  • na stejné úrovni je protilehlé nástupiště, kam přijíždějí pouze vlaky z Asnières – Gennevilliers – Les Courtilles ve směru na Châtillon – Montrouge
  • na nižší úrovni je druhé nástupiště pro směr Châtillon – Montrouge, kam přijíždějí pouze vlaky ze Saint-Denis – Université

Název[editovat | editovat zdroj]

La Fourche neboli česky vidlice je název křižovatky, kde se od Avenue de Clichy odděluje Avenue de Saint-Ouen a vytvářejí tak tvar Y. Stejně tak se zde v podzemí rozděluje i linka.

Vstup[editovat | editovat zdroj]

Stanice má pouze jediný vchod umístěný před nárožním domem přímo na křižovatce.

Zajímavosti v okolí[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku La Fourche (métro de Paris) na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Asnières – Gennevilliers – Les Courtilles
← směr Saint-Denis – Université
Metro v PařížiLinka 13 směr Châtillon – Montrouge
Brochant

'Guy Môquet

La Fourche Place de Clichy

Asnières – Gennevilliers – Les CourtillesLes AgnettesGabriel PériMairie de ClichyPorte de ClichyBrochantSaint-Denis – UniversitéBasilique de Saint-DenisSaint-Denis – Porte de ParisCarrefour PleyelMairie de Saint-OuenGaribaldiPorte de Saint-OuenGuy MôquetLa FourchePlace de ClichyLiègeSaint-LazareMiromesnilChamps-Élysées – ClemenceauInvalidesVarenneSaint-François-XavierDurocMontparnasse – BienvenüeGaîtéPernetyPlaisancePorte de VanvesMalakoff – Plateau de VanvesMalakoff – Rue Étienne DoletChâtillon – Montrouge