Přeskočit na obsah

La Fourche (stanice metra v Paříži)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
La Fourche
StátFrancie
Město17. pařížský obvod a 18. obvod
Vznik26. února 1911
Linky13
Externí odkazy
Zeměpisné souřadnice
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Horní nástupiště na stanici

La Fourche je stanice pařížského metra na lince 13. Nachází se na hranicích 17. a 18. obvodu v Paříži na křižovatce Avenue de Clichy a Avenue de Saint-Ouen. V této stanici se trať rozděluje na dvě větve ve směru Asnières – Gennevilliers – Les Courtilles a Saint-Denis – Université.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla otevřena 26. února 1911 jako součást prvního úseku linky tehdejší linky B v úseku Saint-LazarePorte de Saint-Ouen. 20. ledna 1912 se zde linka rozvětvila také směrem do stanice Porte de Clichy.

V roce 1931 se linka B změnila na dnešní linku 13.

Popis stanice[editovat | editovat zdroj]

Ve stanici se dělí linka 13 na dvě větve. Trať do stanice Asnières – Gennevilliers – Les Courtilles pokračuje v tunelu se dvěma kolejemi.

Koleje pro druhou větev se rozdělují. Kolej ve směru do Saint-Denis – Université se těsně za stanicí La Fourche oddělí ze společného tunelu a pokračuje v samostatném tunelu. S protilehlou kolejí mířící ze Saint-Denis – Université se znovu spojí do jednoho tunelu těsně před stanicí Guy Môquet.

Kolej ze Saint-Denis – Université na Châtillon – Montrouge se odpojí před La Fourche a míří do hloubky pod ostatní koleje, kde bylo z důvodu nedostatku místa vybudováno jedno z nástupišť. Poté se vrátí zpátky na úroveň protilehlé koleje a před stanicí Place de Clichy se opět spojí v tunelu s kolejí vedoucí na jih.

Vzhledem k tomuto postavení kolejí má stanice La Fourche tři nástupiště:

  • na první úrovni je nástupiště společné pro směry na Asnières – Gennevilliers – Les Courtilles nebo Saint-Denis – Université. Světelná signalizace zde cestujícím ukazuje dobu čekání a konečnou, na kterou míří přijíždějící vlak
  • na stejné úrovni je protilehlé nástupiště, kam přijíždějí pouze vlaky z Asnières – Gennevilliers – Les Courtilles ve směru na Châtillon – Montrouge
  • na nižší úrovni je druhé nástupiště pro směr Châtillon – Montrouge, kam přijíždějí pouze vlaky ze Saint-Denis – Université

Název[editovat | editovat zdroj]

La Fourche neboli česky vidlice je název křižovatky, kde se od Avenue de Clichy odděluje Avenue de Saint-Ouen a vytvářejí tak tvar Y. Stejně tak se zde v podzemí rozděluje i linka.

Vstup[editovat | editovat zdroj]

Stanice má pouze jediný vchod umístěný před nárožním domem přímo na křižovatce.

Zajímavosti v okolí[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku La Fourche (métro de Paris) na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Les Courtilles
← směr Saint-Denis – Université
Metro v PařížiLinka 13 směr Châtillon – Montrouge
Brochant

'Guy Môquet

La Fourche Place de Clichy

Les CourtillesLes AgnettesGabriel PériMairie de ClichyPorte de ClichyBrochantSaint-Denis – UniversitéBasilique de Saint-DenisSaint-Denis – Porte de ParisCarrefour PleyelMairie de Saint-OuenGaribaldiPorte de Saint-OuenGuy MôquetLa FourchePlace de ClichyLiègeSaint-LazareMiromesnilChamps-Élysées – ClemenceauInvalidesVarenneSaint-François-XavierDurocMontparnasse – BienvenüeGaîtéPernetyPlaisancePorte de VanvesMalakoff – Plateau de VanvesMalakoff – Rue Étienne DoletChâtillon – Montrouge