2 (linka metra v Paříži)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Geograficky přesná trasa linky

2 Linka 2 je druhá nejstarší linka Pařížského metra a v systému MHD je značena modrou barvou. Linka byla postavená v letech 1900-1903 a spojuje stanice Porte Dauphine na západě města a Nation na východě. Spolu s linkou 6 vytvářejí okružní linku.

Popis tratě[editovat | editovat zdroj]

Linka měří 12,4 km, čítá celkem 25 stanic (průměrná vzdálenost mezi stanicemi je 517 m) a ročně se zde přepraví 92,1 milionů cestujících. Je to sedmá nejvytíženější linka v Paříži.

Linka je postavená zčásti na viaduktech, takže nabízí výhledy na různé části Paříže. Čtyři stanice mezi Barbès – Rochechouart a Jaurès jsou postaveny na 2,2 km dlouhém viaduktu.

Linka prochází přes zajímavá místa jako je Avenue Foch (nejširší ulice v Paříži), Vítězný oblouk, park Monceau, čtvrť Pigalle s Moulin Rouge, hřbitov Père-Lachaise nebo náměstí Place de la Nation.

Na lince jezdily do roku 2006 vozy řady MF 67, které byly od roku 2007 postupně nahrazeny typem MF 01.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Dějiny metra v Paříži.

Dne 13. prosince 1900 byla otevřena první část linky pod názvem 2 Nord mezi stanicemi Porte Dauphine a Étoile. Dne 7. října 1902 došlo k prvnímu rozšíření linky ze stanice Étoile do stanice Anvers a následovaly 31. ledna 1903 rozšíření do stanice Bagnolet (od roku 1970 Alexandre Dumas) a naposledy 2. dubna 1903 do stanice Nation.

Vlak u stanice Rue d'Allemagne (kolem 1910)

Ve stanici Nation existuje pro linku 2 pouze jedno nástupiště pro příjezd a odjezd. Stanice byla vybudována ve velkém kruhu, který má dvě koleje. Vnitřní slouží cestujícím na nástupišti a vnější je využívána jako odstavná kolej. Tato služební kolej slouží jako možné spojení s linkami 1 a 9. Dříve zde byla ještě třetí kolej, které měla sloužit k propojení s linkou 6, ale tento projekt nebyl realizován.

V rámci stanice Nation odbočuje z hlavní tratě tunel do depa Charonne. Tato vedlejší trať umožňuje další spojení s linkou 1. Do otevření depa ve Fontenay-sous-Bois bylo využíváno též pro linku 1. V letech 1981-1983 bylo rekonstruováno a má rozlohu 10900 m2.

Výstavba viaduktu byla zvolená kvůli křížení železničních tratí na Severním a Východním nádraží. Obě hlavové stanice neměly možnost přerušit provoz na tratích, a protože metro se nestavělo ražbou tunelu, ale hloubením na povrchu, musel být zvolen viadukt.

Stejně jako u linky 1 mají i tunely na této lince elipsovitý tvar a výšku 5,20 m. Stanice mají buď klenutou klenbu nebo strop z kovových desek.

Výstavba viaduktů se zprvu setkala u veřejnosti s odmítnutím, že stavba poškodí vzhled města a jeho výstavba bude dvojnásobně drahá než tunel.

Koleje Severní nádraží byly překlenuty dvěma viadukty o rozpětí 75,25 m. Od rozšíření nástupišť pro Eurostar končí teď přímo pod viaduktem. Stejně dlouhý viadukt 75,25 m překračuje kolejiště Východního nádraží. Zatáčky viaduktů mají částečně jen rádius 75 m, rampa mezi stanicemi Jaurès a Colonel Fabien má stoupání 40 ‰.

Dne 10. srpna 1903 došlo k elektrickému zkratu na jednom z vagonů metra, který způsobil požár, při kterém zahynulo 84 cestujících převážně ve stanici Couronnes. Jedná se o největší neštěstí v dějinách pařížského metra. Dne 14. října 1907 byla linka 2 Nord přejmenována na linku 2.

V roce 1930 byla přeložena stanice Victor Hugo, aby se mohly nasadit delší vozy. Stanice leží v zatáčce a nové vozy by měly až 50 cm odstupy mezi nástupištěm a vagóny. Kvůli bezpečnosti cestujících byla stanice posunuta až za otočku. Původní nástupiště stále existuje a využívá jej RATP pro interní potřebu.

Některé stanice dříve nesly jiný název

Seznam stanic[editovat | editovat zdroj]

Stanice Jaurès
Linka 2
stanice přestupy
Porte Dauphine
Paris rer C jms.svg
Victor Hugo
Charles de Gaulle – Étoile
Paris m 1 jms.svg Paris m 6 jms.svg Paris RER A icon.svg
Ternes
Courcelles
Monceau
Villiers
Paris m 3 jms.svg
Rome
Place de Clichy
Paris m 13 jms.svg
Blanche
Pigalle
Paris m 12 jms.svg
Anvers
Barbès – Rochechouart
Paris m 4 jms.svg
La Chapelle
Paris rer B jms.svg Paris rer D jms.svg Paris rer E jms.svg
Stalingrad
Paris m 5 jms.svg Paris m 7 jms.svg
Jaurès
Paris m 5 jms.svg Paris m 7bis jms.svg
Colonel Fabien
Belleville
Paris m 11 jms.svg
Couronnes
Ménilmontant
Père Lachaise
Paris m 3 jms.svg
Philippe Auguste
Alexandre Dumas
Avron
Nation
Paris m 1 jms.svg Paris m 6 jms.svg Paris m 9 jms.svg Paris RER A icon.svg
Plán linky 2

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]