Parc Monceau

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Parc Monceau
Parc Monceau
Lokalita Quartier de l'Europe, FrancieFrancie Francie
Zeměpisné souřadnice
Kód památky PA00088879
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Plan du Parc Monceau.jpg

Parc Monceau je veřejný anglický park, který se nachází v Paříži v 8. obvodu na hranici se 17. obvodem. Park měří v obvodu 1107 metrů a má rozlohu 8,2 ha. Je obklopen převážně luxusními obytnými domy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pozemky byly původně v majetkem vévody ze Chartres, který si zde nechal v roce 1778 vytvořit zemi iluzí (pays d'illusions). Zahrada byla vybavena švýcarskou farmou, holandskými mlýny, pagodou, pyramidou, středověkou zříceninou, římským chrámem, které byly doplněny květinami a stromy. Za Francouzské revoluce byla zahrada zkonfiskována a roku 1793 znárodněna. Dne 22. října 1797 zde André-Jacques Garnerin uskutečnil první seskok s padákem. Během Restaurace se zahrada stala majetkem rodiny d'Orléans. V roce 1860 zahradu koupilo město Paříž. Část prodalo na stavební parcely a z další části byl utvořen veřejný park.

Vybavení parku[editovat | editovat zdroj]

Většina staveb vévody ze Chartres zůstala v parku dodnes. V severní části parku navíc stojí rotunda, což je pozůstatek bývalých městských hradeb z konce 18. století. Na území parku jsou také rozmístěny mramorové sochy hudebních skladatelů a spisovatelů jako Guy de Maupassant, Frédéric Chopin, Charles Gounod, Ambroise Thomas nebo Édouard Pailleron.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Parc Monceau na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]