Parc Monceau

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Parc Monceau
Parc Monceau
Parc Monceau
LokalitaQuartier de l'Europe, FrancieFrancie Francie
Zeměpisné souřadnice
Rozloha8,25 ha
Založeno1852
Kód památkyPA00088879
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Parc Monceau je veřejný anglický park, který se nachází v Paříži v 8. obvodu na hranici se 17. obvodem. Park měří v obvodu 1107 metrů a má rozlohu 8,2 ha. Je obklopen převážně luxusními obytnými domy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pozemky byly původně v majetkem vévody ze Chartres, který si zde nechal v roce 1778 vytvořit zemi iluzí (pays d'illusions). Zahrada byla vybavena švýcarskou farmou, holandskými mlýny, pagodou, pyramidou, středověkou zříceninou, římským chrámem, které byly doplněny květinami a stromy. Za Francouzské revoluce byla zahrada zkonfiskována a roku 1793 znárodněna. Dne 22. října 1797 zde André-Jacques Garnerin uskutečnil první seskok s padákem. Během Restaurace se zahrada stala majetkem rodiny d'Orléans. V roce 1860 zahradu koupilo město Paříž. Část prodalo na stavební parcely a z další části byl utvořen veřejný park.

Vybavení parku[editovat | editovat zdroj]

Většina staveb vévody ze Chartres zůstala v parku dodnes. V severní části parku navíc stojí rotunda, což je pozůstatek bývalých městských hradeb z konce 18. století. Na území parku jsou také rozmístěny mramorové sochy hudebních skladatelů a spisovatelů jako Guy de Maupassant, Frédéric Chopin, Charles Gounod, Ambroise Thomas nebo Édouard Pailleron.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Parc Monceau na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]