Přeskočit na obsah

Charonne (stanice metra v Paříži)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Charonne
Pamětní deska na stanici
Pamětní deska na stanici
StátFrancie
Město11. obvod
Vznik10. prosince 1933
Linky9
Technické informace
Počet nástupišť2
Externí odkazy
Zeměpisné souřadnice
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Charonne je nepřestupní stanice pařížského metra na lince 9 v 11. obvodu v Paříži. Nachází se pod Boulevardem Voltaire u křižovatky s ulicí Rue de Charonne.

Stanice byla otevřena 10. prosince 1933 při prodloužení linky do stanice Porte de Montreuil.

Jméno stanice je odvozeno od názvu ulice Rue de Charonne. Charonne je pomístní název. Panství Charonne je poprvé zmíněno již v roce 1008, kdy jej král Robert II. Pobožný věnoval opatství Saint-Magloire. Kolem hradu Charonne vyrostla vesnice, která byla v roce 1860 připojena k Paříži.

Masakr ve stanici

[editovat | editovat zdroj]
Podrobnější informace naleznete v článku Masakr ve stanici metra Charonne.

V závěru války v Alžírsku svolala komunistická strana na 8. února 1962 nepovolenou demonstraci za nezávislost Alžírska. Prefekt Maurice Papon se souhlasem ministra vnitra a prezidenta Charlese de Gaulla vydal rozkaz k jejímu potlačení. Demonstranti se snažili najít útočiště ve stanici metra, avšak policisté je pronásledovali až na nástupiště. Osm lidí zemřelo udušením v tlačenici nebo následkem úrazů hlavy způsobených údery obuškem a devátá osoba podlehla zranění v nemocnici. Podle některých svědectví policisté na demonstranty shazovali těžké železné desky kryjící úpatí stromů a ventilaci metra v okolí stanice.

Na stanici Charonne byla umístěna pamětní deska připomínající tuto tragédii a v roce 2007 byla křižovatka, kde se stanice nachází, pojmenována Place du 8 Février 1962.

Stanice má čtyři východy (tři schodiště, jeden eskalátor) na Boulevardu Voltaire.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Charonne (métro de Paris) na francouzské Wikipedii.

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
← směr Pont de Sèvres Metro v PařížiLinka 9 směr Mairie de Montreuil
Voltaire Charonne Rue des Boulets

Pont de SèvresBillancourtMarcel SembatPorte de Saint-CloudExelmansMichel-Ange – MolitorMichel-Ange – AuteuilJasminRanelaghLa MuetteRue de la PompeTrocadéroIénaAlma – MarceauFranklin D. RooseveltSaint-Philippe du RouleMiromesnilSaint-AugustinHavre – CaumartinChaussée d'Antin – La FayetteRichelieu – DrouotGrands BoulevardsBonne NouvelleStrasbourg – Saint-DenisRépubliqueOberkampfSaint-AmbroiseVoltaireCharonneRue des BouletsNationBuzenvalMaraîchersPorte de MontreuilRobespierreCroix de ChavauxMairie de Montreuil