Charonne (stanice metra v Paříži)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Charonne
Pamětní deska na stanici
Pamětní deska na stanici
StátFrancie
MěstoPaříž, Montreuil a Boulogne-Billancourt
Vznik10. prosince 1933
Linky9
Externí odkazy
Souřadnice sídla
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Charonne je nepřestupní stanice pařížského metra na lince 9 v 11. obvodu v Paříži. Nachází se pod Boulevardem Voltaire u křižovatky s ulicí Rue de Charonne.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla otevřena 10. prosince 1933 při prodloužení linky do stanice Porte de Montreuil.

Název[editovat | editovat zdroj]

Jméno stanice je odvozeno od názvu ulice Rue de Charonne. Charonne je pomístní název. Panství Charonne je poprvé zmíněno již v roce 1008, kdy jej král Robert II. Pobožný věnoval opatství Saint-Magloire. Kolem hradu Charonne vyrostla vesnice, která byla v roce 1860 připojena k Paříži.

Masakr ve stanici[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Masakr ve stanici metra Charonne.

V závěru války v Alžírsku svolala komunistická strana na 8. února 1962 nepovolenou demonstraci za nezávislost Alžírska. Prefekt Maurice Papon se souhlasem ministra vnitra a prezidenta Charlese de Gaulla vydal rozkaz k jejímu potlačení. Demonstranti se snažili najít útočiště ve stanici metra, avšak policisté je pronásledovali až na nástupiště. Osm lidí zemřelo udušením v tlačenici nebo následkem úrazů hlavy způsobených údery obuškem a devátá osoba podlehla zranění v nemocnici. Podle některých svědectví policisté na demonstranty shazovali těžké železné desky kryjící úpatí stromů a ventilaci metra v okolí stanice.

Na stanici Charonne byla umístěna pamětní deska připomínající tuto tragédii a v roce 2007 byla křižovatka, kde se stanice nachází, pojmenována Place du 8 Février 1962.

Vstupy[editovat | editovat zdroj]

Stanice má čtyři východy (tři schodiště, jeden eskalátor) na Boulevardu Voltaire.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Charonne (métro de Paris) na francouzské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Pont de Sèvres Metro v PařížiLinka 9 směr Mairie de Montreuil
Voltaire Charonne Rue des Boulets

Pont de SèvresBillancourtMarcel SembatPorte de Saint-CloudExelmansMichel-Ange – MolitorMichel-Ange – AuteuilJasminRanelaghLa MuetteRue de la PompeTrocadéroIénaAlma – MarceauFranklin D. RooseveltSaint-Philippe du RouleMiromesnilSaint-AugustinHavre – CaumartinChaussée d'Antin – La FayetteRichelieu – DrouotGrands BoulevardsBonne NouvelleStrasbourg – Saint-DenisRépubliqueOberkampfSaint-AmbroiseVoltaireCharonneRue des BouletsNationBuzenvalMaraîchersPorte de MontreuilRobespierreCroix de ChavauxMairie de Montreuil