Grands Boulevards (stanice metra v Paříži)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Grands Boulevards
Nástupiště linky 8
Nástupiště linky 8
Stát Francie
Město Paříž, Charenton-le-Pont, Maisons-Alfort a Créteil
Vznik 1931
Linky 8
9
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Grands Boulevards je přestupní stanice pařížského metra mezi linkami 8 a 9. Nachází se na hranicích 2. a 9. obvodu v Paříži v místě, kde se kříží ulice Boulevard Poissonnière, Boulevard Montmartre a Rue Montmartre.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla otevřena 5. května 1931 při prodloužení linky 8 ze stanice Richelieu – Drouot do Porte de Charenton.

Spojení mezi stanicemi Richelieu – Drouot a République je stavebně velmi zajímavý úsek, kde jsou koleje linek 8 a 9 vedeny souběžně pod sebou v jednom tunelu. Stanice linky 8 se nacházejí v horním patře a stanice linky 9 v dolním. Nástupiště pro linku 9 byla otevřena 10. prosince 1933.

Název[editovat | editovat zdroj]

Původní název stanice byl Montmartre, později Rue de Montmartre podle ulice, která vedla z Paříže na Montmartre. 1. září 1998 byla stanice přejmenovaná na dnešní název Grands Boulevards neboli Velké bulváry. Původní název totiž působil zmatky mezi turisty, kteří se domnívali, že tato stanice je umístěná na Montmartru. Velké bulváry je tradiční označení pro pás širokých ulic, které vedou na místě bývalých městských hradeb od kostela La Madeleine přes náměstí Republiky až k bývalé BastileBoulevard de la Madeleine, Boulevard des Capucines, Boulevard des Italiens, Boulevard Montmartre, Boulevard Poissonnière, Boulevard de Bonne-Nouvelle, Boulevard Saint-Denis, Boulevard Saint-Martin, Boulevard du Temple, Boulevard des Filles-du-Calvaire a Boulevard Beaumarchais. Pod všemi těmito bulváry vede linka 8.

Vstupy[editovat | editovat zdroj]

Stanice má několik východů:

  • Rue de Faubourg Montmartre
  • Boulevard Montmartre
  • Rue Montmartre
  • Boulevard Poissonnière
  • Rue Saint-Fiacre
  • Rue Rougemont

Zajímavosti v okolí[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Grands Boulevards (métro de Paris) na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Balard Metro v PařížiLinka 8 směr Pointe du Lac
Richelieu – Drouot Grands Boulevards Bonne Nouvelle

BalardLourmelBoucicautFélix FaureCommerceLa Motte-Picquet – GrenelleÉcole MilitaireLa Tour-MaubourgInvalidesConcordeMadeleineOpéraRichelieu – DrouotGrands BoulevardsBonne NouvelleStrasbourg – Saint-DenisRépubliqueFilles du CalvaireSaint-Sébastian – FroissartChemin VertBastilleLedru-RollinFaidherbe – ChalignyReuilly – DiderotMontgalletDaumesnilMichel BizotPorte DoréePorte de CharentonLibertéCharenton – ÉcolesÉcole Vétérinaire de Maisons-AlfortMaisons-Alfort – StadeMaisons-Alfort – Les JuillottesCréteil – L'ÉchatCréteil – UniversitéCréteil – PréfecturePointe du Lac

← směr Pont de Sèvres Metro v PařížiLinka 9 směr Mairie de Montreuil
Richelieu – Drouot Grands Boulevards Bonne Nouvelle

Pont de SèvresBillancourtMarcel SembatPorte de Saint-CloudExelmansMichel-Ange – MolitorMichel-Ange – AuteuilJasminRanelaghLa MuetteRue de la PompeTrocadéroIénaAlma – MarceauFranklin D. RooseveltSaint-Philippe du RouleMiromesnilSaint-AugustinHavre – CaumartinChaussée d'Antin – La FayetteRichelieu – DrouotGrands BoulevardsBonne NouvelleStrasbourg – Saint-DenisRépubliqueOberkampfSaint-AmbroiseVoltaireCharonneRue des BouletsNationBuzenvalMaraîchersPorte de MontreuilRobespierreCroix de ChavauxMairie de Montreuil