Créteil – L'Échat (stanice metra v Paříži)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Créteil – L'Échat
Stát Francie
Vznik 1973 a 2022
Linky 8
15
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Créteil – L'Échat je nepřestupní stanice pařížského metra na lince 8. Nachází se mimo území Paříže ve městě Créteil v ulici Rue Gustave Eiffel. Jedná se o otevřenou pozemní stanici, neboť trať mezi Maisons-Alfort – Les Juillottes a Créteil – L'Échat vystupuje z podzemí a pokračuje dále po povrchu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla otevřena 24. září 1973, když sem byla prodloužena linka ze sousední stanice Maisons-Alfort – Les Juillottes a rok sloužila jako konečná, než byla linka rozšířena dále do stanice Créteil – Préfecture.

Název[editovat | editovat zdroj]

Jméno stanice se skládá ze dvou částí. Créteil podle města, ve kterém leží a L'Échat podle názvu zdejší čtvrti.

Na informačních tabulích je oficiální název stanice doplněn ještě podnázvem psaným malým písmem: Hôpital Henri Mondor podle nedaleké nemocnice.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Créteil - L'Échat (métro de Paris) na francouzské Wikipedii.

← směr Balard Metro v PařížiLinka 8 směr Pointe du Lac
Maisons-Alfort – Les Juillottes Créteil – L'Échat Créteil – Université

BalardLourmelBoucicautFélix FaureCommerceLa Motte-Picquet – GrenelleÉcole MilitaireLa Tour-MaubourgInvalidesConcordeMadeleineOpéraRichelieu – DrouotGrands BoulevardsBonne NouvelleStrasbourg – Saint-DenisRépubliqueFilles du CalvaireSaint-Sébastian – FroissartChemin VertBastilleLedru-RollinFaidherbe – ChalignyReuilly – DiderotMontgalletDaumesnilMichel BizotPorte DoréePorte de CharentonLibertéCharenton – ÉcolesÉcole Vétérinaire de Maisons-AlfortMaisons-Alfort – StadeMaisons-Alfort – Les JuillottesCréteil – L'ÉchatCréteil – UniversitéCréteil – PréfecturePointe du Lac