Přeskočit na obsah

Michel-Ange – Molitor (stanice metra v Paříži)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Michel-Ange - Molitor
Nástupiště linky 10
Nástupiště linky 10
StátFrancie
Město16. pařížský obvod
Vznik30. září 1913
Linky9
10
Externí odkazy
Zeměpisné souřadnice
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Michel-Ange – Molitor je přestupní stanice pařížského metra mezi linkami 9 a 10 v 16. obvodu v Paříži. Nachází se na křižovatce ulic Rue Michel-Ange, pod kterou projíždí linka 9, a Rue Molitor, pod kterou vede linka 10. Linka 10 je v této části jednosměrná, tj. vlaky jezdí pouze ve směru ze stanice Boulogne – Pont de Saint-Cloud do stanice Gare d'Austerlitz.

Stanice byla otevřena 30. září 1913 při prodloužení linky 8 od stanice Beaugrenelle (dnes Charles Michels) po Porte d'Auteuil.

Nástupiště linky 9 bylo otevřeno 8. listopadu 1922, když byl zprovozněn první úsek linky mezi stanicemi Exelmans a Trocadéro.

27. července 1937 byl úsek linky 8 La Motte-Picquet – GrenellePorte d'Auteuil odpojen od linky 8 a stal se součástí linky 10.

Jméno stanice se skládá ze dvou částí a je odvozeno od názvů ulic, které se zde kříží: Rue Michel-Ange a Rue Molitor. Michel-Ange je francouzský tvar jména italského umělce Michelangela Buonarrotiho. Gabriel Jean Joseph Molitor (17701849) byl maršál Francie.

Na lince 9 je výstup z nástupiště na jeho začátku ve směru Mairie de Montreuil a vede na křižovatku ulic Rue Michel-Ange a Rue Molitor, kam ústí rovněž výstup z nástupiště linky 10.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Michel-Ange - Molitor (métro de Paris) na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
← směr Pont de Sèvres Metro v PařížiLinka 9 směr Mairie de Montreuil
Exelmans Michel-Ange – Molitor Michel-Ange – Auteuil

Pont de SèvresBillancourtMarcel SembatPorte de Saint-CloudExelmansMichel-Ange – MolitorMichel-Ange – AuteuilJasminRanelaghLa MuetteRue de la PompeTrocadéroIénaAlma – MarceauFranklin D. RooseveltSaint-Philippe du RouleMiromesnilSaint-AugustinHavre – CaumartinChaussée d'Antin – La FayetteRichelieu – DrouotGrands BoulevardsBonne NouvelleStrasbourg – Saint-DenisRépubliqueOberkampfSaint-AmbroiseVoltaireCharonneRue des BouletsNationBuzenvalMaraîchersPorte de MontreuilRobespierreCroix de ChavauxMairie de Montreuil

← směr Boulogne – Pont de Saint-Cloud Metro v PařížiLinka 10 směr Gare d'Austerlitz
Boulogne – Jean Jaurès Michel-Ange – Molitor (jednosměrná) Chardon-Lagache

Boulogne – Pont de Saint-CloudBoulogne – Jean JaurèsPorte d'AuteuilMichel-Ange – MolitorMichel-Ange – AuteuilChardon-LagacheÉglise d'AuteuilMirabeauJavel – André CitroënCharles MichelsAvenue Émile ZolaLa Motte-Picquet – GrenelleSégurDurocVaneauSèvres – BabyloneMabillonOdéonCluny – La SorbonneMaubert – MutualitéCardinal LemoineJussieuGare d'Austerlitz