Přeskočit na obsah

Sèvres – Babylone (stanice metra v Paříži)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sèvres – Babylone
Nástupiště linky 12
Nástupiště linky 12
Původní názevSèvres - Croix Rouge
StátFrancie
MěstoPaříž
Vznik5. listopadu 1910
Linky10
12
Externí odkazy
Souřadnice sídla
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Nápis se zvýrazněným jménem Babylone na nástupišti linky 10

Sèvres – Babylone je přestupní stanice pařížského metra mezi linkami 10 a 12 na hranicích 6. a 7. obvodu v Paříži. Nachází se na křižovatce ulic Boulevard Raspail a Rue de Sèvres.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nejprve byla postavena stanice Babylone na dnešní lince 12 dne 5. listopadu 1910, když společnost Compagnie Nord-Sud (CNS) otevřela svou tehdejší linku A. Dne 30. prosince 1923 byla zprovozněna stanice Sèvres pro nově postavenou linku 10, kterou provozovala společnost Compagnie du Métropolitain de Paris (CMP). Město posléze donutilo obě společnosti, aby stanice spojily do jedné a umožnily tak cestujícím pohodlný přestup mezi linkami.

Na nástupišti linky 10 jsou umístěny vitriny s výstavou o ekologii. Seznamují cestující s recyklací odpadu, obnovitelnými zdroji energie nebo spotřebou vody a elektrické energie ve světě.

Název[editovat | editovat zdroj]

Jméno stanice se skládá ze dvou slov. Obě jsou odvozené od názvů zdejších ulic. Rue de Sèvres je původní středověkou cestou do města Sèvres a Rue de Babylone je rovněž stará silnice, která nese své jméno od roku 1673 podle titulárního babylonského biskupa, kterým byl Bernard de Sainte-Thérèse.

Původně se stanice dnešní linky 10 (CMP) jmenovala „Babylone“ a stanice na lince 12 (CNS) se nazývala „Sèvres“. I po propojení obou stanic a spojení názvů však trvala každá společnost na výraznějším svém názvu. Proto je na nástupišti linky 10 v nápisu Sèvres – Babylone většími písmeny vyvedená část Babylone a na nástupišti linky 12 zase dominuje slovo Sèvres.

Vstupy[editovat | editovat zdroj]

  • na Rue de Sèvres před dům č. 18
  • na roh Rue Velpeau a Rue de Sèvres
  • Boulevard Raspail

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sèvres - Babylone (métro de Paris) na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Boulogne – Pont de Saint-Cloud Metro v PařížiLinka 10 směr Gare d'Austerlitz
Vaneau Sèvres – Babylone Mabillon

Boulogne – Pont de Saint-CloudBoulogne – Jean JaurèsPorte d'AuteuilMichel-Ange – MolitorMichel-Ange – AuteuilChardon-LagacheÉglise d'AuteuilMirabeauJavel – André CitroënCharles MichelsAvenue Émile ZolaLa Motte-Picquet – GrenelleSégurDurocVaneauSèvres – BabyloneMabillonOdéonCluny – La SorbonneMaubert – MutualitéCardinal LemoineJussieuGare d'Austerlitz

← směr Mairie d'Aubervilliers Metro v PařížiLinka 12 směr Mairie d'Issy
Rue du Bac Sèvres – Babylone Rennes

Mairie d'AubervilliersAimé CésaireFront PopulairePorte de la ChapelleMarx DormoyMarcadet – PoissonniersJules JoffrinLamarck – CaulaincourtAbbessesPigalleSaint-GeorgesNotre-Dame-de-LoretteTrinité – d'Estienne d'OrvesSaint-LazareMadeleineConcordeAssemblée nationaleSolférinoRue du BacSèvres – BabyloneRennesNotre-Dame-des-ChampsMontparnasse – BienvenüeFalguièrePasteurVolontairesVaugirardConventionPorte de VersaillesCorentin CeltonMairie d'Issy