Solférino (stanice metra v Paříži)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Solférino
Keramická výzdoba nástupiště
Stát Francie
Linky 12
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Solférino je nepřestupní stanice pařížského metra na lince 12 v 7. obvodu v Paříži. Nachází se na křižovatce ulic Boulevard Saint-Germain, pod kterým vede linka metra, a Rue de Solférino.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla otevřena 5. listopadu 1910 jako součást prvního úseku linky A, kterou provozovala společnost Compagnie Nord-Sud, a která vedla od Porte de Versailles do Notre-Dame-de-Lorette. Z této doby pochází původní výzdoba. Stanice Solférino je jednou z mála, kde se dochoval charakteristický styl společnosti Nord-Sud. Po jejím sloučení se společností Compagnie du Métropolitain de Paris obdržela linka v roce 1930 číslo 12.

Název[editovat | editovat zdroj]

Jméno stanice je odvozeno od názvu ulice Rue de Solférino, která byla pojmenována podle bitvy u Solferina z roku 1859, ve které francouzská vojska porazila Rakousko. Na informačních tabulích je oficiální název stanice doplněn ještě podnázvem psaným malým písmem: Musée d'Orsay podle nedalekého významného muzea.

Zajímavosti v okolí[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Solférino (métro de Paris) na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Front populaire Metro v PařížiLinka 12 směr Mairie d'Issy
Assemblée nationale Solférino Rue du Bac

Front populairePorte de la ChapelleMarx DormoyMarcadet – PoissonniersJules JoffrinLamarck – CaulaincourtAbbessesPigalleSaint-GeorgesNotre-Dame-de-LoretteTrinité – d'Estienne d'OrvesSaint-LazareMadeleineConcordeAssemblée nationaleSolférinoRue du BacSèvres – BabyloneRennesNotre-Dame-des-ChampsMontparnasse – BienvenüeFalguièrePasteurVolontairesVaugirardConventionPorte de VersaillesCorentin CeltonMairie d'Issy