Přeskočit na obsah

Notre-Dame-de-Lorette (stanice metra v Paříži)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Notre-Dame-de-Lorette
Nástupiště ve stanici
Nástupiště ve stanici
StátFrancie
Město9. obvod
Vznik5. listopadu 1910
Linky12
Externí odkazy
Zeměpisné souřadnice
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Notre-Dame-de-Lorette je nepřestupní stanice pařížského metra na lince 12 v 9. obvodu v Paříži. Nachází se nedaleko kostela Notre-Dame-de-Lorette.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla otevřena 5. listopadu 1910 jako součást prvního úseku linky A, kterou provozovala společnost Compagnie Nord-Sud. Trať vedla od Porte de Versailles a končila v této stanici. Linka zde končila do 8. dubna 1911, kdy byla prodloužena do stanice Pigalle. Po sloučení se společností Compagnie du Métropolitain de Paris obdržela linka v roce 1930 číslo 12.

Stanice byla v roce 1984 renovována.

Nehoda[editovat | editovat zdroj]

30. srpna 2000 došlo ve stanici k nehodě, která si vyžádala 24 lehce zraněných. Řidič vjel do stanice nepřiměřenou rychlostí, takže došlo u vjezdu do stanice k vykolejení jednoho vozu.[1] Tento úsek trati má sklon 4% a u vjezdu do stanice 2,2%, kde je navíc kolej do oblouku. Nejvyšší povolená rychlost je zde proto 40 km/h a 30 km/h v zatáčce. Protože autopilot nebyl v provozu, byl vůz řízen ručně. Vyšetřování prokázalo hlavní zavinění na straně řidiče, který měl ve zvyku řídit výhradně pomocí autopilota a tím ztratil své reflexy a dále rovněž prokázalo zanedbávání oprav ze strany RATP a nedostatečnou světelnou kontrolu rychlosti na nebezpečných místech.[2] Od této nehody proto RATP vyžaduje po všech řidičích pokaždé absolvovat minimálně jednu jízdu s plným manuálním řízením, aby neztratili zručnost.

Název[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla pojmenována podle kostela Notre-Dame-de-Lorette (Panny Marie z Loreta).

Zajímavosti v okolí[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Notre-Dame-de-Lorette (métro de Paris) na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Mairie d'Aubervilliers Metro v PařížiLinka 12 směr Mairie d'Issy
Saint-Georges Notre-Dame-de-Lorette Trinité – d'Estienne d'Orves

Mairie d'AubervilliersAimé CésaireFront PopulairePorte de la ChapelleMarx DormoyMarcadet – PoissonniersJules JoffrinLamarck – CaulaincourtAbbessesPigalleSaint-GeorgesNotre-Dame-de-LoretteTrinité – d'Estienne d'OrvesSaint-LazareMadeleineConcordeAssemblée nationaleSolférinoRue du BacSèvres – BabyloneRennesNotre-Dame-des-ChampsMontparnasse – BienvenüeFalguièrePasteurVolontairesVaugirardConventionPorte de VersaillesCorentin CeltonMairie d'Issy