Rennes (stanice metra v Paříži)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rennes
Nástupiště na stanici
Nástupiště na stanici
Stát Francie
Město Paříž
Vznik 5. listopadu 1910
Linky 12
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rennes je nepřestupní stanice pařížského metra na lince 12 v 6. obvodu v Paříži. Nachází se na křižovatce Boulevardu Raspail a Rue de Rennes.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla otevřena 5. listopadu 1910 jako součást prvního úseku linky A, kterou provozovala společnost Compagnie Nord-Sud, a která vedla od Porte de Versailles do Notre-Dame-de-Lorette. Po sloučení se společností Compagnie du Métropolitain de Paris obdržela linka v roce 1930 číslo 12.

Omezený provoz[editovat | editovat zdroj]

Stanice Rennes společně se stanicí Liège na lince 13 měly časově omezený provoz, tzn. že byly ve všední dny uzavřeny po 20. hodině (poslední vlak zde zastavil přibližně v 19:50) a nedělích a svátcích po celý den. Na žádost zdejších obyvatel bylo toto opatření zrušeno 6. září 2004 a provoz ve stanici je stejný jako ve zbytku sítě. Ve stanici Liège k tomu došlo až v roce 2006.

Název[editovat | editovat zdroj]

Jméno stanice je odvozeno od názvu ulice Rue de Rennes. Rennes je město v Bretani, kam odjíždějí vlaky z nedalekého nádraží Montparnasse.

Vstupy[editovat | editovat zdroj]

Stanice má dva vchody, které jsou umístěny na Boulevardu Raspail.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rennes (métro de Paris) na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Front populaire Metro v PařížiLinka 12 směr Mairie d'Issy
Sèvres – Babylone Rennes Notre-Dame-des-Champs

Front populairePorte de la ChapelleMarx DormoyMarcadet – PoissonniersJules JoffrinLamarck – CaulaincourtAbbessesPigalleSaint-GeorgesNotre-Dame-de-LoretteTrinité – d'Estienne d'OrvesSaint-LazareMadeleineConcordeAssemblée nationaleSolférinoRue du BacSèvres – BabyloneRennesNotre-Dame-des-ChampsMontparnasse – BienvenüeFalguièrePasteurVolontairesVaugirardConventionPorte de VersaillesCorentin CeltonMairie d'Issy