Lamarck – Caulaincourt (stanice metra v Paříži)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lamarck – Caulaincourt
Vchod do stanice
Vchod do stanice
Stát Francie
Město Paříž, Issy-les-Moulineaux, Saint-Denis a Aubervilliers
Vznik 31. října 1912
Linky 12
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lamarck – Caulaincourt je nepřestupní stanice pařížského metra na lince 12 v 18. obvodu v Paříži. Nachází se pod ulicí Rue Lamarck.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla otevřena 31. října 1912 při prodloužení tehdejší linky A, kterou provozovala společnost Compagnie Nord-Sud, ze stanice Pigalle do stanice Jules Joffrin. Po sloučení se společností Compagnie du Métropolitain de Paris obdržela linka v roce 1930 číslo 12.

Nástupiště bylo vybudováno v hloubce 25 metrů pod povrchem a vede k němu výtah a točité schodiště.

V letech 2000 a 2001 proběhla rekonstrukce nástupišť a v rámci programu obnovy metra byla stanice uzavřena pro veřejnost od 27. března do 16. června 2006.

Název[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla zamýšlená pod jménem Constantin Pecqueur, což byl francouzský ekonom (18011887), avšak byla otevřena pod jménem Lamarck podle ulice Rue Lamarck. Teprve později byl název doplněn na Lamarck – Caulaincourt podle další ulice Rue Caulaincourt. Proto názvy stanice z keramických dlaždic na nástupištích obsahují pouze jméno Lamarck. Jean-Baptiste Pierre de Monet de Lamarck (17441829) byl přírodovědec. Markýz Armand de Caulaincourt (17721827) byl generál a velvyslanec v Rusku v letech 18071811 a poté ministr zahraničních věcí 18131814.

Vstupy[editovat | editovat zdroj]

Stanice má jediný vstup na ulici Rue Lamarck u domu č. 53, který se objevil i ve filmu Amélie z Montmartru. Je neobvykle postaven do svahu a obklopen dvěma schodišti vedoucími k vrcholu kopce Montmartre.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lamarck - Caulaincourt (métro de Paris) na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Front populaire Metro v PařížiLinka 12 směr Mairie d'Issy
Jules Joffrin Lamarck – Caulaincourt Abbesses

Front populairePorte de la ChapelleMarx DormoyMarcadet – PoissonniersJules JoffrinLamarck – CaulaincourtAbbessesPigalleSaint-GeorgesNotre-Dame-de-LoretteTrinité – d'Estienne d'OrvesSaint-LazareMadeleineConcordeAssemblée nationaleSolférinoRue du BacSèvres – BabyloneRennesNotre-Dame-des-ChampsMontparnasse – BienvenüeFalguièrePasteurVolontairesVaugirardConventionPorte de VersaillesCorentin CeltonMairie d'Issy