Volontaires (stanice metra v Paříži)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Volontaires
Vchod do stanice
Vchod do stanice
Stát Francie
Vznik 5. listopadu 1910
Linky 12
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Volontaires je nepřestupní stanice pařížského metra na lince 12 v 15. obvodu v Paříži. Nachází se na křižovatce ulic Rue de Vaugirard, pod kterou vede linka metra, a Rue des Volontaires.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla otevřena 5. listopadu 1910 jako součást prvního úseku linky A mezi stanicemi Porte de Versailles a Notre-Dame-de-Lorette. Tuto linku provozovala Société du chemin de fer électrique souterrain Nord-Sud de Paris, zkráceně nazývaná jako Compagnie Nord-Sud (Společnost Sever-Jih). Po jejím sloučení se společností Compagnie du Métropolitain de Paris obdržela linka A v roce 1931 číslo 12.

Název[editovat | editovat zdroj]

Jméno stanice znamená česky „dobrovolníci“ a je odvozeno od názvu ulice Rue des Volontaires. V roce 1822 vytvořili sami obyvatelé z původně bezejmenné slepé ulice novou ulici, která tak získala název Ruelle Volontaire (Dobrovolná ulička). Později byl název upraven do dnešní podoby (přidáním koncového s pro množné číslo) na ulici Dobrovolníků na počest vojáků Francouzské revoluce.

Vstupy[editovat | editovat zdroj]

Stanice má jen jediný vchod umístěný na nároží ulic Rue de Vaugirard a Rue des Volontaires.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Volontaires (métro de Paris) na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Front populaire Metro v PařížiLinka 12 směr Mairie d'Issy
Pasteur Volontaires Vaugirard

Front populairePorte de la ChapelleMarx DormoyMarcadet – PoissonniersJules JoffrinLamarck – CaulaincourtAbbessesPigalleSaint-GeorgesNotre-Dame-de-LoretteTrinité – d'Estienne d'OrvesSaint-LazareMadeleineConcordeAssemblée nationaleSolférinoRue du BacSèvres – BabyloneRennesNotre-Dame-des-ChampsMontparnasse – BienvenüeFalguièrePasteurVolontairesVaugirardConventionPorte de VersaillesCorentin CeltonMairie d'Issy