Volontaires (stanice metra v Paříži)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Volontaires
Vchod do stanice
Stát Francie
Linky 12
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Volontaires je nepřestupní stanice pařížského metra na lince 12 v 15. obvodu v Paříži. Nachází se na křižovatce ulic Rue de Vaugirard, pod kterou vede linka metra, a Rue des Volontaires.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla otevřena 5. listopadu 1910 jako součást prvního úseku linky A mezi stanicemi Porte de Versailles a Notre-Dame-de-Lorette. Tuto linku provozovala Société du chemin de fer électrique souterrain Nord-Sud de Paris, zkráceně nazývaná jako Compagnie Nord-Sud (Společnost Sever-Jih). Po jejím sloučení se společností Compagnie du Métropolitain de Paris obdržela linka A v roce 1931 číslo 12.

Název[editovat | editovat zdroj]

Jméno stanice znamená česky „dobrovolníci“ a je odvozeno od názvu ulice Rue des Volontaires. V roce 1822 vytvořili sami obyvatelé z původně bezejmenné slepé ulice novou ulici, která tak získala název Ruelle Volontaire (Dobrovolná ulička). Později byl název upraven do dnešní podoby (přidáním koncového s pro množné číslo) na ulici Dobrovolníků na počest vojáků Francouzské revoluce.

Vstupy[editovat | editovat zdroj]

Stanice má jen jediný vchod umístěný na nároží ulic Rue de Vaugirard a Rue des Volontaires.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Volontaires (métro de Paris) na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Front populaire Metro v PařížiLinka 12 směr Mairie d'Issy
Pasteur Volontaires Vaugirard

Front populairePorte de la ChapelleMarx DormoyMarcadet – PoissonniersJules JoffrinLamarck – CaulaincourtAbbessesPigalleSaint-GeorgesNotre-Dame-de-LoretteTrinité – d'Estienne d'OrvesSaint-LazareMadeleineConcordeAssemblée nationaleSolférinoRue du BacSèvres – BabyloneRennesNotre-Dame-des-ChampsMontparnasse – BienvenüeFalguièrePasteurVolontairesVaugirardConventionPorte de VersaillesCorentin CeltonMairie d'Issy