Assemblée nationale (stanice metra v Paříži)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Assemblée nationale
Výzdoba nástupiště
Výzdoba nástupiště
Stát Francie
Město Paříž
Vznik 5. listopadu 1910
Linky 12
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Assemblée nationale je nepřestupní stanice pařížského metra na lince 12 v 7. obvodu v Paříži. Nachází se pod Boulevardem Saint-Germain mezi ulicemi Rue de Lille a Rue de l'Université.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla otevřena 5. listopadu 1910, kdy byl zprovozněn první úsek Linky A, kterou provozovala Compagnie Nord-Sud. V roce 1930 převzala dráhu od Compagnie Nord-Sud společnost Compagnie du Métropolitain de Paris a linka obdržela pořadové číslo 12.

Zábradlí z tepaného železa u vchodů je charakteristické pro styl společnosti Nord-Sud. Od roku 2004 stanici originálně zdobí francouzský umělec Jean-Charles Blais. Každé tři měsíce jsou stěny nástupiště vyzdobeny velkými obrazy a poté se výzdoba obmění. Tato výzdoba bude trvat až do roku 2014. 30. září 2008 byly u příležitosti 50. výročí páté republiky na nástupišti ve směru na Mairie d'Issy instalovány obrazy znázorňující portréty šesti prezidentů včetně Nicolase Sarkozyho a hlavní události týkající se Francie a dopravy.[1]

Název[editovat | editovat zdroj]

Původní jméno stanice znělo Chambre des Députés (= sněmovna). 30. června 1989 byla přejmenovaná na dnešní, tj. Národní shromáždění, aby souhlasila s oficiálním označením dolní komory francouzského parlamentu, která sídlí v sousedství.

Vstupy[editovat | editovat zdroj]

Stanice má tři vchody umístěné na Boulevardu Saint-Germain před domy č. 239, 278 a 233.

Zajímavosti v okolí[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Assemblée nationale (métro de Paris) na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Front populaire Metro v PařížiLinka 12 směr Mairie d'Issy
Concorde Assemblée nationale Solférino

Front populairePorte de la ChapelleMarx DormoyMarcadet – PoissonniersJules JoffrinLamarck – CaulaincourtAbbessesPigalleSaint-GeorgesNotre-Dame-de-LoretteTrinité – d'Estienne d'OrvesSaint-LazareMadeleineConcordeAssemblée nationaleSolférinoRue du BacSèvres – BabyloneRennesNotre-Dame-des-ChampsMontparnasse – BienvenüeFalguièrePasteurVolontairesVaugirardConventionPorte de VersaillesCorentin CeltonMairie d'Issy