Lamarck – Caulaincourt (stanice metra v Paříži)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vchod do stanice

Lamarck – Caulaincourt je nepřestupní stanice pařížského metra na lince 12 v 18. obvodu v Paříži. Nachází se pod ulicí Rue Lamarck.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla otevřena 31. října 1912 při prodloužení tehdejší linky A, kterou provozovala společnost Compagnie Nord-Sud, ze stanice Pigalle do stanice Jules Joffrin. Po sloučení se společností Compagnie du Métropolitain de Paris obdržela linka v roce 1930 číslo 12.

Nástupiště bylo vybudováno v hloubce 25 metrů pod povrchem a vede k němu výtah a točité schodiště.

V letech 2000 a 2001 proběhla rekonstrukce nástupišť a v rámci programu obnovy metra byla stanice uzavřena pro veřejnost od 27. března do 16. června 2006.

Název[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla zamýšlená pod jménem Constantin Pecqueur, což byl francouzský ekonom (1801-1887), avšak byla otevřena pod jménem Lamarck podle ulice Rue Lamarck. Teprve později byl název doplněn na Lamarck – Caulaincourt podle další ulice Rue Caulaincourt. Proto názvy stanice z keramických dlaždic na nástupištích obsahují pouze jméno Lamarck. Jean-Baptiste Pierre de Monet de Lamarck (1744-1829) byl přírodovědec. Markýz Armand de Caulaincourt (1772-1827) byl generál a velvyslanec v Rusku v letech 1807-1811 a poté ministr zahraničních věcí 1813-1814.

Vstupy[editovat | editovat zdroj]

Stanice má jediný vstup na ulici Rue Lamarck u domu č. 53, který se objevil i ve filmu Amélie z Montmartru. Je neobvykle postaven do svahu a obklopen dvěma schodišti vedoucími k vrcholu kopce Montmartre.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lamarck - Caulaincourt (métro de Paris) na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Front populaire Metro v PařížiLinka 12 směr Mairie d'Issy
Jules Joffrin Lamarck – Caulaincourt Abbesses

Front populairePorte de la ChapelleMarx DormoyMarcadet – PoissonniersJules JoffrinLamarck – CaulaincourtAbbessesPigalleSaint-GeorgesNotre-Dame-de-LoretteTrinité – d'Estienne d'OrvesSaint-LazareMadeleineConcordeAssemblée nationaleSolférinoRue du BacSèvres – BabyloneRennesNotre-Dame-des-ChampsMontparnasse – BienvenüeFalguièrePasteurVolontairesVaugirardConventionPorte de VersaillesCorentin CeltonMairie d'Issy

Souřadnice: 48°53′23″ s. š., 2°20′19″ v. d.