CDG Express

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

CDG Express je projekt přímého železničního spojení východního nádraží v Paříži a Letiště Charlese de Gaulla o délce 32 km. Trať mělo provozovat konsorcium soukromých společností. Nová trať měla ulehčit lince RER B ze severního nádraží a provozu na dálnici A1 a A3. Projekt byl v původní podobě v roce 2011 soukromými společnostmi opuštěn a převzal jej dopravní podnik RATP. Datum výstavby a dokončení nového projektu nebylo ještě schváleno.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Výstavba nová tratě neměla probíhat z veřejných peněz, ale z prostředků budoucího provozovatele, který by provozoval dopravu se zvláštním tarifem, vyšším, než je obvyklé jízdné. Dohled nad stavbou měl mít stát, který také měl přidělit koncesi na výstavbu a provoz tratě s tím, že na trati budou jezdit vlaky SNCF.

V lednu 2007 se do veřejné soutěže přihlásilo pět skupin kandidátů, kteří se měli v březnu téhož roku zúčastnit výběrového řízení. Vítěz měl být určen v první polovině roku 2008, práce měly začít během roku 2008 a zprovoznění bylo stanoveno na období 2012-2015. Avšak v červnu 2008 zůstal v soutěži již jen jeden kandidát: společnost Vinci.

Udělení koncese, které bylo stanoveno na začátek roku 2010 bylo nakonec odloženo. Projekt ohrozila i hospodářská krize, která vedla k poklesu počtu cestujících na letišti, a další konkurenční projekty. Vinci nicméně pokračoval v jednáních s vládou. Spojení, pokud by plán vyšel, by se realizovalo nejdříve v roce 2016. V září 2010 se však jednání zastavilo. Ohlášený projekt metra Velké Paříže a obava ze stávek zaměstnanců SNCF, které by zajišťovalo vlakové spoje, společnost přiměly k zastavení celého projektu.

Nový projekt[editovat | editovat zdroj]

V roce 2010 byl původní projekt zastaven a byla dána přednost prodloužení linky RER E. CDG Express by pak byl upraven a sveden do tunelu linky RER E.

V červnu 2011 dopravní podnik RATP, který nezískal povolení k prodloužení linky 14 na letiště, nabídl jako alternativu CDG Express provozovaný ve spolupráci se SNCF. Projekt však nebyl doposud posouzen.

Trasa[editovat | editovat zdroj]

Délka nové trati by měla činit 32 km, z toho 23 km po existujících kolejích. Použití dlouhého tunelu bylo zavrženo ve prospěch maximálního využití stávající infrastruktury. CDG Express měl začínat ve stanici Paris-Est na nástupišti 10 nebo 11, která byla rezervována pro tuto příležitost, následovalo by dvojkolejné napojení do Paris-Nord, které by však muselo být vedeno asi 330 m dlouhým tunelem pod průmyslovou oblastí. Dále by byla využita trať RER B do Villeparisis. Následně bude třeba postavit osmikilometrový úsek podél stávající tratě TGV. Závěrečná část povede v novém tunelu pod terminály 2 a 4 a dorazí na nádraží TGV od jihu (vlaky RER přijíždějí ze severu). Zde by musela pro CDG Express vzniknout dvě nová nástupiště.

Na trati by nebyly žádné zastávky a doba jízdy by trvala 20 minut (RER B jede 30 minut), frekvence spojů se předpokládala po čtvrt hodině.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku CDG Express na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]