CDG Express

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

CDG Express je projekt přímého železničního spojení Východního nádraží v Paříži a Letiště Charlese de Gaulla o délce 32 km. Trať mělo provozovat konsorcium soukromých společností. Nová trať měla ulehčit lince RER B ze Severního nádraží a provozu na dálnici A1 a A3. Projekt byl v původní podobě v roce 2011 soukromými společnostmi opuštěn a převzal jej dopravní podnik RATP. Datum výstavby a dokončení nového projektu nebylo ještě schváleno.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Výstavba nová tratě neměla probíhat z veřejných peněz, ale z prostředků budoucího provozovatele, který by provozoval dopravu se zvláštním tarifem, vyšším, než je obvyklé jízdné. Dohled nad stavbou měl mít stát, který také měl přidělit koncesi na výstavbu a provoz tratě s tím, že na trati budou jezdit vlaky SNCF.

V lednu 2007 se do veřejné soutěže přihlásilo pět skupin kandidátů, kteří se měli v březnu téhož roku zúčastnit výběrového řízení. Vítěz měl být určen v první polovině roku 2008, práce měly začít během roku 2008 a zprovoznění bylo stanoveno na období 2012-2015. Avšak v červnu 2008 zůstal v soutěži již jen jeden kandidát: společnost Vinci.

Udělení koncese, které bylo stanoveno na začátek roku 2010 bylo nakonec odloženo. Projekt ohrozila i hospodářská krize, která vedla k poklesu počtu cestujících na letišti, a další konkurenční projekty. Vinci nicméně pokračoval v jednáních s vládou. Spojení, pokud by plán vyšel, by se realizovalo nejdříve v roce 2016. V září 2010 se však jednání zastavilo. Ohlášený projekt metra Velké Paříže a obava ze stávek zaměstnanců SNCF, které by zajišťovalo vlakové spoje, společnost přiměly k zastavení celého projektu.

Nový projekt[editovat | editovat zdroj]

V roce 2010 byl původní projekt zastaven a byla dána přednost prodloužení linky RER E. CDG Express by pak byl upraven a sveden do tunelu linky RER E.

V červnu 2011 dopravní podnik RATP, který nezískal povolení k prodloužení linky 14 na letiště, nabídl jako alternativu CDG Express provozovaný ve spolupráci se SNCF. Projekt však nebyl doposud posouzen.

Trasa[editovat | editovat zdroj]

Délka nové trati by měla činit 32 km, z toho 23 km po existujících kolejích. Použití dlouhého tunelu bylo zavrženo ve prospěch maximálního využití stávající infrastruktury. CDG Express měl začínat na Východním nádraží na nástupišti 10 nebo 11, která byla rezervována pro tuto příležitost, následovalo by dvojkolejné napojení ke kolejím ze Severního nádraží, které by však muselo být vedeno asi 330 m dlouhým tunelem pod průmyslovou oblastí. Dále by byla využita trať RER B do Villeparisis. Následně bude třeba postavit osmikilometrový úsek podél stávající tratě TGV. Závěrečná část povede v novém tunelu pod terminály 2 a 4 a dorazí na nádraží TGV od jihu (vlaky RER přijíždějí ze severu). Zde by musela pro CDG Express vzniknout dvě nová nástupiště.

Na trati by nebyly žádné zastávky a doba jízdy by trvala 20 minut (RER B jede 30 minut), frekvence spojů se předpokládala po čtvrt hodině.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku CDG Express na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]