Tatra 10

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tatra 10 (NW U)
závodní vůz odvozený od Tatry 10 nazvaný Tatra U, vyroben v roce 1921
závodní vůz odvozený od Tatry 10 nazvaný Tatra U, vyroben v roce 1921
Výrobce Tatra
Další jména Nesselsdorf U
Roky produkce 19141927
Místa výroby Kopřivnice
Předchůdce NW S
Nástupce Tatra 17
Příbuzné vozy Tatra 20
Designér Hans Ledwinka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tatra 10 (na začátku výroby NW U) byl osobní automobil vyráběný v Kopřivnické automobilce Nesselsdorfer Wagenbau-Fabriks-Gesellschaft, od roku 1927 zvané Tatra. Jednalo se o do té doby největší model automobilky. Vůz byl konstruován jako osobní automobil s klasickou koncepcí – tedy s motorem umístěným vpředu a s pohonem zadních kol.

šasi Tatry 10

Technicky byl velice podobný vozu NW T neboli Tatra 20, rozdílný byl motor (u modelu U byl silnější). Oba dva typy byly určeny pro majetnější zákazníky, tomu odpovídaly i velké rozměry, délkou automobil měřil 4,9 m, rozvor 3 635 mm rovněž vůz řadil mezi větší.

Automobil ze začátku nesl název Nesselsdorf U (zkráceně NW U). Po testech několika vozů typu U roku 1919, kdy se jim podařilo v Tatrách projet náročnou trasu ze Štrby do Tatranské Lomnice, bylo rozhodnuto o přejmenování celé firmy na Tatra a jméno vozu se změnilo na Tatra 10.

Motor s rozvodem OHC byl řadový šestiválec, měl objem 5340 cm3 a umožňoval vozu dosáhnou rychlosti 120 km/h. Výkon se pohyboval v závislosti na konkrétní variantě okolo 50 kW. To si ovšem vyžádalo vysokou spotřebu paliva (17 – 19 l benzínu na 100 km). Startování probíhalo nejdříve klikou, později elektrickým startérem. Chlazení motoru zajišťoval kapalinový chladič.

Základ automobilu tvořil obdélníkový rám. Obě nápravy byly obě tuhé na listových perech. Převodovka měla čtyři stupně a jeden zpáteční. Tatra 10 byla – zřejmě jako první sériově vyráběný vůz na světě – vybavena brzdami na všech čtyřech kolech. Původně byly pouze bubnové brzdy na zadních kolech, pak přibyly i na předních.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]