Tatra Prezident

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Možná hledáte: NW Präsident.
Tatra Prezident
Tatra Prezident
Výrobce Tatra
Roky produkce 1994
Místa výroby Česká republikaČeská republika Česká republika
Předchůdce Tatra 613
Karoserie sedan
Designér Václav Král
Přístrojová deska vozu Prezident

Tatra Prezident byl prototyp automobilu vyšší třídy vyrobený pro automobilku Tatra v roce 1994. V rámci další modernizace Tatry 613, která byla ve výrobě už dvě desetiletí, uvažovalo vedení závodu Tatra v Kopřivnici o jejím následníkovi. V úvahu připadaly dvě varianty, buď výrazná modernizace vozu Tatra 613 s maximálním využitím existujících komponentů, nebo úplně nový vůz, předběžně označený jako Tatra 625.

V rámci první varianty modernizace byl designérem Václavem Králem navržen a ve firmě Ecorra Lubina postaven prototyp vycházející z varianty Tatra 613-4 MiLong a pojmenovaný po prvním kopřivnickém automobilu. Vznikl tak velmi zajímavý a impozantní prototyp, využívající charakteristické prvky vozidel T 613, nesoucí však výrazné modernizační znaky. Nejnápadnější změnou byla přední část karosérie. Její střed svým prolisem tvarově připomíná starší kopřivnické modely s motorem vpředu (Tatra 11), s využitím hlavních světlometů vozů Volvo. Zadní blatníky dostaly plný oblouk a celá zadní část vozu byla zdvižena a zmohutněla. Vůz tím získal štíhlý a zároveň dynamický klínovitý vzhled, v té době preferovaný. Některé detaily karosérie i interiéru byly zdařile modifikovány; mechanické části vozu však zůstaly nezměněny.

Vývoj prototypu nebyl ukončen vzhledem k rozhodnutí o předčasném zastavení vývojových prací. Například nebyla dořešena modernizovaná vyhřívací a klimatizační soustava, která se objevila až v pozdější Tatře 700.

Od plánované veřejné prezentace prototypu Prezident bylo nakonec upuštěno. Automobil byl představen jen v úzkém kruhu (například prezidentu Václavu Havlovi) a po rozhodnutí o zastavení jeho vývoje se stal součástí sbírek podnikového muzea v Kopřivnici, kde je zařazen do stálé expozice.

Vedení společnosti se nakonec rozhodlo jít cestou intenzívnějších inovací, a tak vznikl nový vůz Tatra 700, který však též výraznou měrou navazoval na svého předchůdce - Tatru 613. Některé nové prvky prototypu Prezident se však přece jen objevily v sériové výrobě a to v posledním provedení Tatry 613 v modelovém ročníku 1995.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]