Sulfid vápenatý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šablona:Infobox Chemická sloučenina Sulfid vápenatý je anorganická sloučenina se vzorcem CaS. Tato bílá látka krystalizuje v krychlové soustavě, podobně jako chlorid sodný. CaS byl studován jako součást procesu recyklace sádry vznikající při odsiřování kouřových plynů. Jako mnoho jiných solí obsahujících sulfidové ionty, má sulfid vápenatý typický sulfanový zápach (jako zkažená vejce), protože se malá množství tohoto plynu uvolňují hydrolýzou soli.

Ve smyslu atomové struktury krystalizuje CaS stejným způsobem jako chlorid sodný, což indikuje silně iontové vazby v této látce. Vysoký bod tání je rovněž konzistentní s označením jako iontová sloučenina. V krystalu je každý iont S2− obklopen osmistěnem tvořeným šesti ionty Ca2+, a naopak, každý Ca2+ je obklopen šesti S2−.

Výroba

Sulfid vápenatý se vyrábí "karbotermickou redukcí" síranu vápenatého, kdy probíhá konverze uhlíku, obvykle dřevěného uhlí, na oxid uhličitý:

CaSO4 + 2 C → CaS + 2 CO2

Reakce může dále pokračovat:

3 CaSO4 + CaS → 4 CaO + 4 SO2

Reaktivita a použití

Sulfid vápenatý se rozkládá při kontaktu s vodou, včetně vlhkého vzduchu, a poskytuje směs Ca(SH)2, Ca(OH)2, a Ca(SH)(OH).

CaS + H2O → Ca(SH)(OH)
Ca(SH)(OH) + H2O → Ca(OH)2 + H2S

Vápenné mléko, Ca(OH)2, reaguje s elementární sírou na "vápennou síru", která se používala jako insekticid. Aktivní složkou je pravděpodobně polysulfid vápenatý, nikoli CaS[1]

Výskyt v přírodě

Minerální formou CaS je nerost oldhamit. Je vzácnou složkou některých meteoritů a má vědecký význam pro výzkum slunečních mlhovin. Sulfid vápenatý vzniká také při hoření uhelných slojí.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Calcium sulfide na anglické Wikipedii.

  1. Holleman, A. F.; Wiberg, E. "Inorganic Chemistry" Academic Press: San Diego, 2001. ISBN 0-12-352651-5.