Šťavelan vápenatý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Šťavelan vápenatý
Strukturní vzorec

Strukturní vzorec

Obecné
Systematický název ethandioát vápenatý
Triviální název šťavelan vápenatý
Ostatní názvy oxalát vápenatý
Funkční vzorec Ca(COO)2
Sumární vzorec CaC2O4
Vzhled bezbarvá krystalická látka
Identifikace
Registrační číslo CAS
5794-28-5 (monohydrát)
Vlastnosti
Molární hmotnost 128,10 g/mol
146,12 g/mol (monohydrát)
Teplota rozkladu 200 °C
Hustota 2,2 g/cm³
Rozpustnost ve vodě 0,000 67 g/100 ml
Bezpečnost
GHS07 – dráždivé látky
GHS07
[1]
Varování[1]
Není-li uvedeno jinak, jsou použity
jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šťavelan vápenatý (též oxalát vápenatý) je organická sloučenina tvořící jehličkovité krystaly. Chemický vzorec látky je CaC2O4 nebo Ca(COO)2.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Velké množství šťavelanu vápenatého se nachází v jedovaté rostlině diffenbachii. Je obsažen také v listech rebarbory, různých druzích šťavelu (Oxalis), v árónovitých, kolokázii jedlé a v agáve, v malých množstvích také ve špenátu a červené řepě. Nerozpustné krystaly šťavelanu vápenatého jsou přítomny ve stonku, kořenech a listech. Šťavelan vápenatý je také vylučován velkými houbami, jeho krystaly se nacházejí jak v plodnicích, tak i na hyfách hub v půdě.

Mikroskopické zobrazení krystalů šťavelanu vápenatého v moči

Šťavelan vápenatý je hlavní složkou pivního kamene, nahnědlé sraženiny, která má tendenci se hromadit v nádržích, sudech a jiných zásobnících používaných při vaření piva[2]. Pivní kámen se skládá z vápenatých a hořečnatých solí a z různých organických látek vznikajících při procesu vaření piva. Podporuje růst nechtěných mikroorganismů, které mohou nepříznivě ovlivnit nebo úplně zničit chuť celé várky piva.

Trichomy – rostlinné chlupy v řapících a květních stvolech leknínu a stulíku jsou vyztuženy šťavelanem vápenatým.

Krystaly šťavelanu vápenatého v moči jsou nejčastější příčinou ledvinových kamenů u lidí, tvorba těchto krystalů je také jedním z toxických účinků při otravě ethylenglykolem.

Šťavelan vápenatý se přirozeně vyskytuje v podobě tří minerálů: whewellit (monohydrát, známý například z uhelných slojí), weddellit (dihydrát), a velmi zřídka také jako trihydrát nazývaný caoxit.

Účinky při požití[editovat | editovat zdroj]

Již malé dávky šťavelanu vápenatého jsou dostatečné, aby způsobily silný pocit pálení v ústech a jícnu, otok a dušení. Ve větších dávkách však šťavelan vápenatý způsobuje vážné zažívací potíže, problémy s dýcháním a – při dostatečné dávce – křeče, kóma a smrt. Z těžké otravy šťavelanem se lze zotavit, může ale dojít k trvalému poškození jater a ledvin.

Nejsilnější reakce vyvolává stonek dieffenbachie. Jehličkovité krystaly způsobují bolest a edém při kontaktu se rty, jazykem, ústní sliznicí, spojivkou a kůží. Příčinou edému je primárně přímé poškození způsobené krystaly, v menší míře také jiné rostlinné toxiny (bradykininy, enzymy atd.).

Léčba[editovat | editovat zdroj]

Je nezbytná okamžitá lékařská pomoc. Ohrožení průchodnosti dýchacích cest závisí na druhu požité rostliny, od mírného (kolokázie jedlá, Colocasia esculenta) po vážnější (ariséma Arisaema). Jediný lusk arisémy způsobí okamžitý otok a pálení. Tento otok ustoupí až za více než 12 hodin. Pro léčbu v rámci lékařské první pomoci je indikován Benadryl, Epinefrin a Pepcid, vždy nitrožilně. Přestože jde především o lokální reakci, léčí se jako reakce anafylaktická.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Calcium oxalate na anglické Wikipedii.

  1. a b Calcium oxalate. pubchem.ncbi.nlm.nih.gov [online]. PubChem [cit. 2021-05-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. JOHNSON, Dana. Removing Beerstone [online]. Birko Corporation R&D, 1998-03-23 [cit. 2007-08-06]. (Modern Brewery Age). Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-09-29. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]