Plzeň 3

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Plzeň 3
Divadlo J. K. Tyla v Plzni

Divadlo J. K. Tyla v Plzni

městský obvod statutárního města Plzně
kraj: Plzeňský
okres: Plzeň-město
historická země: Čechy
rozloha: 35,08 km²
obyvatel: 52 025 (26. 3. 2011[1])

PSČ: 301 00
zákl. sídelních jednotek: 41
celých částí obce: 6
dílů částí obce: 3
celých katastrálních území: 4
částí katastr. území (ÚTJ): 1
adresa úřadu: Sady Pětatřicátníků 7,9
30583 Plzeň
posta@umo3.plzen-city.cz
starosta / starostka: Radislav Neubauer (ČSSD)

Oficiální web: umo3.plzen.eu/
Ofic. web úřadu: umo3.plzen.eu/

Plzeň 3 na mapě
Velká synagoga v Plzni

Plzeň 3 je nejlidnatější městský obvod Plzně. Tvoří je centrum města a většina západních městských částí, svým výběžkem Radobyčice zasahuje i do nejjižnějších částí území Plzně. V tomto, pro Plzeň asi nejvýznamnějším obvodu, najdeme velké kontrasty. Od rušného městského centra, přes rozsáhlé čtvrti činžovních domů, velká panelová sídliště a průmyslové oblasti až po čtvrti rodinných domků a oblasti typicky vesnické zástavby.

V obvodu se soustředí velká část služeb města a je nejvýznamnějším zdrojem pracovních příležitostí pro Plzeň i okolí.[zdroj?]

Dnešním podoba obvodu se začala utvářet v roce 1964 začleněním Skvrňan a současné uspořádání získal roku 1976 připojením Radobyčic.

Administrativní uspořádání[editovat | editovat zdroj]

Městský obvod Plzeň 3 se dělí na následující městské části:[2]

 • historické Vnitřní Město je zároveň i centrem celé Plzně a soustřeďuje se do něj většina života města.
 • část Východního Předměstí mezi sadovým okruhem obklopujícím Vnitřní Město a městskými obvody Plzeň 2-Slovany a Plzeň 4.[3]
 • Jižní Předměstí je území na východ a jih od historického centra, přibližně vymezené autobusovým nádražím, ulicí Borská a řekou Radbuzou. Najdeme v něm staré činžovní domy, v mnohých případech již velmi pěkně opravené. Součástí Jižního Předměstí jsou i Bory, velmi lidnatá a důležitá část obvodu. Jedná se hlavně o obytnou čtvrť, která je z jedné strany vymezena ulicí Klatovskou a z druhé strany lemována rozsáhlým areálem fakultní nemocnice. Přibližně polovinu domů na Borech tvoří starší zástavba, zbývající část kolem Borského parku je tvořena socialistickým panelovým sídlištěm dokončeným okolo roku 1966.
 • menší část Litic u vodní přehrady České Údolí.
 • Doudlevce byly dříve vesnicí, dnes je to spíše menší čtvrť při soutoku řek Úhlavy a Radbuzy. Významnou památkou Doudlevec je Tyršův most.
 • Skvrňany jsou velká, od zbytku obvodu relativně oddělená městská část, dříve samostatná vesnice, která byla silně poničena při bombardování v roce 1945. Dnes tvoří většinu této čtvrti sídliště Přední a Zadní Skvrňany, které je se zbytkem Plzně spojeno tramvajovou linkou.
 • Nová Hospoda je část na úplném kraji města při Domažlické třídě.
 • Valcha byla dříve hornickou osadou, dnes je to relativně odlehlá část města v Sulkovském lese. Patří mezi nejvýznamnější rekreační zázemí města.
 • Radobyčice mají zcela vesnický charakter. Leží šest km jižně od centra města, stranou od důležitých silnic.

Vybavenost[editovat | editovat zdroj]

Hlavně centrum města je sídlem mnoha úřadů, soudů a také magistrátu města Plzně. Významnou institucí je věznice na Borech. Nejvýznamnějším zdravotnickým zařízením v obvodu je Fakultní nemocnice Bory. Mezi významná kulturní zařízení obvodu patří Západočeské muzeum v Plzni, Divadlo J. K. Tyla a Měšťanskou besedu. Milovníci vodních sportů jistě ocení možnosti, které nabízí vodní nádrž České Údolí, na území obvodu jsou také stadiony.

Školství[editovat | editovat zdroj]

Budova Západočeské univerzity v Plzni

Sídlí zde 11 základních škol, 2 zvláštní školy a 1 základní umělecká škola. Střední školství reprezentuje velké množství učilišť, středních odborných škol, obchodních akademií a 2 gymnázia. V Plzni 3 má sídlo Západočeská univerzita.

Základní školy[4]

Průmysl[editovat | editovat zdroj]

Třetí obvod je sídlem velké části plzeňského průmyslu. Při ulici U Prazdroje v severovýchodní části obvodu mají sídlo Plzeňské pivovary. Na ploše mezi Domažlickou třídou a Borskou ulicí leží rozsáhlý průmyslový areál podniku Škoda, ve kterém firem ŠKODA Transportation nebo Doosan Škoda Power podniká i mnoho dalších subjektů. V Doudlevcích je pak další průmyslový areál, ve kterém nyní sídlí firma ŠKODA Electric Po roce 1989 byl nově vytvořen Městský industriální park Plzeň Borská pole o rozloze 105 hektarů. Koncem roku 2013 tam ve 42 firmách pracovalo zhruba 12 500 zaměstnanců na výrobě elektroniky, automobilových dílů, klimatizačních zařízení atd.

Obchod[editovat | editovat zdroj]

U Hlavního nádraží najdeme bývalý obchodní dům PRIOR (později K-Mart, dnes TESCO). Základem Nákupního centra Borská pole je hypermarket TESCO (do roku 2006 Carrefour). Další nedaleký nákupní komplex se jmenuje Area Bory, jehož základem je hypermarket Kaufland. Na místě bývalého výstaviště (srovnáno se zemí v roce 2006, Přemyslova třída) bylo postaveno nákupní centrum Plaza. Rekonstrukcí prošlo počátkem století také obchodní centrum Luna uprostřed sídliště Bory. Další supermarkety se nacházejí např. na Belánce, v Doudlevecké ulici a jinde

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Statistický lexikon obcí 2013. Základní údaje za obce, části obcí a základní sídelní jednotky podle krajů a okresů. Plzeňský kraj – okres Plzeň-město [online]. Praha: Český statistický úřad, 2013-10-31 [cit. 2015-01-15]. Dostupné online. 
 2. Územně dentifikační registr ČR. Části obcí. Městská část Plzeň 3 [online]. [cit. 2015-01-20]. Dostupné online. 
 3. Ministerstvo vnitra ČR. Adresy v České republice [online]. 2009-10-10 [cit. 2009-10-22]. Dostupné online. 
 4. HODEK, Vilém. Základní školy a školní jídelny [online]. Statutární město Plzeň, rev. 2012-2-6 [cit. 2016-10-29]. Dostupné online.