Plzeň 8-Černice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Plzeň 8-Černice
Usedlost na Selské návsi v Černicích
Usedlost na Selské návsi v Černicích
Lokalita
Statusměstský obvod
Statutární městoPlzeň
OkresPlzeň-město
KrajPlzeňský
Historická zeměČechy
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel1 868 (2021)[1]
Rozloha5,00 km²
Katastrální územíČernice
Nadmořská výška335 m n. m.
PSČ326 00
Počet domů491 (2021)[1]
Počet částí obce0 + 1 díl
Počet k. ú.1
Počet ZSJ1
Kontakt
Adresa úřadu MOVeská 139/11
326 00 Plzeň
postaumo8@plzen.eu
StarostkaJana Haisová Círová (nest./ČSSD)
Oficiální web: umo8.plzen.eu
Plzeň 8-Černice na mapě
Plzeň 8-Černice
Plzeň 8-Černice
Další údaje
Kód MO554774
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Plzeň 8-Černice je městský obvod o rozloze 500,58 ha na jihovýchodním okraji statutárního města Plzně. Městský obvod zahrnuje celé katastrální území Černice, část města Černice ale zasahuje i do obvodu Plzeň 2-Slovany. Je zde evidováno 42 ulic a 492 adres.

Sousedící městské obvody a obce[editovat | editovat zdroj]

Území městského obvodu sousedí na severu s městským obvodem Plzeň 2-Slovany, na východě s městem Starým Plzencem, na jihu s obcí Losiná, na jihozápadě s obcí Štěnovice a na západě s městským obvodem Plzeň 3.

Historie obce[editovat | editovat zdroj]

Černice jsou jednou z vesnických památkových rezervací na území Plzeňského kraje. Selská náves v Plzni-Černicích má návesní půdorys středověkého původu s charakteristickou kapličkou (z roku 1875). Zděné obytné a hospodářské stavby se vyznačují náročnou výzdobou štítových průčelí a vjezdových bran, typickou pro širší oblast Plzeňska. Nejstarší psané zmínky o vesnici jsou již z 1. poloviny 15. století, kdy patřila k Plzni. V berní knize z roku 1418 je uvedeno 27 hospodářů. Byla největší plzeňskou vsí, teprve po ní následovaly Skvrňany s 24 usedlostmi a Radobyčice s 16 usedlostmi. V roce 1496 na jižní straně obce založili velký rybník, po Boleveckém největší. Tento černický rybník byl v roce 1836 zrušen. Od 17. století se v několika vápencových lomech nacházel kvalitní vápenec a ten se zpracovával v pecích na vynikající vápno. První zmínky o celkem dvanácti vápenicích se datují z roku 1661, ale před koncem 19. století zanikly. Místo nich vznikly v obci cihelny, k nimž dal podnět nález ložisek kvalitní cihlářské hlíny. Cihelny zastavily výrobu až v poslední třetině 20. století. V roce 1826 byla v Černicích zřízena obecná škola (nyní Tyršova základní škola) a v roce 1887 byla postavena nová budova školy. Od roku 1953 jsou Černice napojeny na městskou hromadnou dopravu a obslouženy trolejbusovou linkou. Společenský život v obci významně dotváří Tělovýchovná jednota Sokol Černice a Sbor dobrovolných hasičů Černice. V roce 1983 byla otevřena nová hasičská zbrojnice, kterou hasiči vybudovali svépomocí.

Novodobá historie obce[editovat | editovat zdroj]

1. dubna 1992 se Černice staly samostatným městským obvodem s vlastním obecním zastupitelstvem. Od roku 1993 až do současnosti probíhá v městském obvodě rozsáhlá modernizace. Byly vybudovány kompletní inženýrské sítě, zrekonstruovány ulice včetně chodníků a vyrostly nové obytné zóny s rodinnými a bytovými domy. V roce 1998 městský obvod slavnostně dokončil ve spolupráci se Sokolem Černice vysněné travnaté fotbalové hřiště se sociálním zázemím pro místní sportovce. Velké nákupní centrum OLYMPIA s multikinem CINESTAR působí na území Černic od roku 2004. Od roku 2004 přibyla v městském obvodě autobusová linka MHD propojující Černice s městským obvodem Plzeň 3 (konečná Bory) přes Radobyčice.

V roce 2006 byla dokončena dálnice D5, která tvoří obchvat Plzně a přímo zasahuje do území městského obvodu. Přes dálnici vede lávka pro pěší a cyklisty. Je to ojedinělá stavba zavěšená na lanech, měřící pětašedesát metrů. Díky závěsné konstrukci má výrazný vzhled. Tato lávka slouží turistům především jako oblíbená trasa na královský hrad Radyni.

V roce 2007 zde zahájil činnost minipivovar s názvem Purkmistr.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-04-18]
  2. Minipivovar Purkmistr [online]. [cit. 2022-02-25]. Dostupné online.