Radyně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o hradní zřícenině. Další významy jsou uvedeny na stránce Radyně (rozcestník).
Zřícenina hradu Radyně
Hrad Radyně, pohled od jihu
Hrad Radyně, pohled od jihu
Účel stavby

královský strážní hrad

Základní informace
Slohgotický
Výstavba1356–1361
StavebníkKarel IV.
Současný majitelobec Starý Plzenec
Poloha
Adresana vrcholu kopce, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky27280/4-461 (PkMISSezObr)
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Radyně (též Karlskrone, Karlshut, Kugelweit, dříve též Radina) je hradní zřícenina, která stojí na buližníkovém vrchu Radyně (569 m n. m.) mezi Plzní a Starým Plzencemzápadních Čechách. Královský hrad byl postaven před rokem 1361 během vlády Karla IV. Původní německé jméno Karlskrone (Karlova koruna) se neujalo, a hrad byl již krátce po svém založení nazýván podle kopce na němž stojí. Hrad je přístupný veřejnosti.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Možná původní podoba hradu Radyně na malbě od Lubomíra Herce
Pohled z hradní věže do interiéru hradního paláce

Hrad byl postaven v letech 1356–1361 zřejmě podle plánu Michala Parléře a podle svého stavitele, krále Karla IV. byl pojmenován Karlskrone, tento název se však příliš neujal a hrad byl nazýván podle stejnojmenného vrchu, na němž stojí.

Hrad měl především zajišťovat bezpečnost obchodní stezky z Prahy do Řezna a Norimberka, hradní pan však byl nadán také právem hrdelním. Prvním purkrabím byl snad Zdislav Chlup.

Během staletí hrad mnohokrát změnil svého majitele. V roce 1920 ho od Adolfa Arnošta z Valdštejna koupil Starý Plzenec a do roku 1928 proběhla velká oprava hradu.

Počátkem 50. let 20. století se stal hrad majetkem státu a následně byl na hradní čtverhranné věži vybudován převaděč televizního signálu. V 70. letech 20. století proběhla další rozsáhlá opravu hradu a pod hradem byla vybudována restaurace s parkovištěm. Od 90. let je hrad opět majetkem města Starý Plzenec.

Přehled majitelů[editovat | editovat zdroj]

Pohled do nitra hradního paláce

Současný stav[editovat | editovat zdroj]

Z někdejšího královského hradu dnes stojí obvodové zdi paláce s oběma věžemi. Hranolová věž je zastřešena a byla upravena na rozhlednu. Je na ní umístěn vysílač Českých radiokomunikací. Z ostatních částí hradu se dochovaly dvě hluboké cisterny, základy hradeb a hluboký příkop.

V zastřešené, 22 metrů vysoké věži se 118 schody, je na několika patrech expozice věnovaná historii hradu s dobovými předměty a modelem původní podoby hradu.

Pověst[editovat | editovat zdroj]

Návštěvnost hradu[1]
Rok Počet návštěvníků
2015 21 517
2016 21 885
2017 25 632

O založení hradu se dochovala pověst o mladíkovi s oslíma ušima, kozí bradkou a kančími kly, jménem Radouš, či Raden. Ten utekl před lidmi do lesu, kde nalezl kouzelnou knihu, s jejíž pomocí vystavěl pevný hrad, který pojmenoval po sobě a stal se pánem v širém okolí. Měl postupně několik žen, z nichž každá mu porodila syna podobně zohaveného jako on sám. Všechny své ženy i s dětmi zabil. Jednoho dne přišla bouřka a Radena zabil blesk a hrad se zhroutil. Od té doby straší jeho duše na hradě. [2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Návštěvnost památek v krajích ČR v roce 2015–2017 [PDF online]. Národní informační a poradenské středisko pro kulturu [cit. 2020-03-11]. S. 20. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-03-18. 
  2. Pověst o založení hradu Radyně a o Radoušovi - Královský hrad Radyně. www.hrad-radyne.cz [online]. [cit. 2019-01-29]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Petr Rožmberský, Milan Novobilský: Královský hrad Radyně. Plzeň 1998
  • Miloslav Bělohlávek: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: Západní Čechy. Svoboda, Praha 1985
  • Dobroslava Menclová: České hrady. Odeon, Praha 1972,

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]