Plzeň 4

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Plzeň 4
městský obvod statutárního města Plzně
Kostel svatého Jiří a Panny Marie – nejvýznamnější památka na území obvodu
Kostel svatého Jiří a Panny Marie – nejvýznamnější památka na území obvodu
Kraj Plzeňský
Okres Plzeň-město
Historická země Čechy
Základní informace
Rozloha 18,88 km2
Počet obyvatel 24 664 (26. 3. 2011[1])
PSČ 312 00
Zákl. sídelních jednotek 22
Celých částí obce 4
Dílů částí obce 2
Celých katastrálních území 6
Částí katastr. území (ÚTJ) 0
Lokalita
Zeměpisné souřadnice
Adresa úřadu Mohylová 55
312 64 Plzeň 4
posta@umo4.plzen-city.cz
Starosta Tomáš Soukup
Oficiální web: umo4.plzen.eu
Plzeň 4 na mapě

Plzeň 4 je městský obvod rozkládající se na severovýchodě statutárního města Plzně. Skládá se z pěti původních historických obcí: Doubravka, Lobzy, Újezd, Červený Hrádek a Bukovec. Sídlo městského obvodu se nachází v jeho nejvýznamnější části – v Doubravce.

Charakter[editovat | editovat zdroj]

Obvod vznikl v roce 1962, dnešní hranice ale získal až v roce 1976 po přičlenění okrajových částí (Červený Hrádek). Část obyvatel obvodu bydlí na sídlištích Doubravka a Lobzy, která byla stavěna koncem 60. let. Zástavbu ale zdaleka netvoří pouze panelové domy. Části Újezd, Červený Hrádek a Bukovec mají dodnes spíše vesnický charakter, ale i v Doubravce se nachází relativně velké množství starších rodinných domků. V dnešní době výstavba pokračuje spíše v okrajových částech obvodu (Újezd, Červený Hrádek, Bukovec). Dochází tam ke stavbě rodinných domů. Na území obvodu se nachází relativně velké množství zeleně – parky Přátelství a v Homolkách, Špitálský les, vrch Chlum s rozhlednou a hluboké lesy směrem na Chrást. U Doubravky se zprava vlévá Úslava do Berounky.

Nejvýznamnější historickou památkou je bezesporu románský kostel sv. Jiří v Doubravce. Jedná se o jednu z nejstarších staveb v Česku, byl postaven již v roce 992. Historická jádra bývalých vesnic Lobzy, Červený Hrádek, Újezd a Bukovec s ukázkami lidové architektury byly prohlášeny vesnickou památkovou zónou.

Vybavenost[editovat | editovat zdroj]

V obvodu se vyskytují čtyři základní školy, nemocnici a polikliniku, dvě pošty, stanici městské i republikové policie, čtyři knihovny (dvě městské – Doubravka, Lobzy a dvě místní – Červený Hrádek a Újezd) a jedno divadlo (Divadlo Alfa s programem zejména pro dětské diváky). Na území obvodu byly postaveny dvou hypermarkety (Tesco a Albert), které leží na Rokycanské třídě, jež je součástí silničního průtahu městem z východu na západ. Celoměstský význam má Ústřední hřbitov s krematoriem, který se nachází na kopci v Doubravce, také při Rokycanské třídě. V ulici V Malé Doubravce sídlí společnost ČSAD Plzeň, která zajišťuje autobusovou dopravu pro celý Plzeňský kraj. Obvodem prochází hlavní železniční trať č. 170 Praha-Plzeň-Cheb, která má v Doubravce zastávku.

Nejvýznamnější ulicí je zřejmě Rokycanská třída, která je součástí východo-západního průtahu městem a odděluje Doubravku a Lobzy. S touto třídou se kříží Masarykova ulice, která vede středem Doubravky a dále pokračuje jako Zábělská přes Újezd a Zábělou do Chrástu. Páteří městské hromadné dopravy v obvodu jsou trolejbusy. 5 linek (11, 13, 15, 16 a 17) zajišťují dopravu do Doubravky (točny Na Dlouhých a Zábělská) k Ústřednímu hřbitovu, a na Lobzy. Důležitý přestupní bod je v konečné zastávce linky č. 16 Doubravka. Končí tam některé linky do okrajových částí obvodu i mimo město. Dalšími významnými autobusovými linkami jsou: linka 30 - Borská Pole- Bory - Doudlevce - Slovany - Božkov - Lobzy - Doubravka - Bílá Hora - Bolevec - Košutka; a linka 28 - Bukovec - Újezd - Doubravka - Centrum a linka 29 - Doubravka - Slovany - Doudlevce - Borská Pole.

Mezi průmyslové podniky patří nevzhledná a neekologická plzeňská teplárna (dnes už zbouraná) (v západní části obvodu) a papírna v Bukovci (při Berounce).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Statistický lexikon obcí 2013. Základní údaje za obce, části obcí a základní sídelní jednotky podle krajů a okresů. Plzeňský kraj – okres Plzeň-město [online]. Praha: Český statistický úřad, 2013-10-31 [cit. 2015-01-15]. Dostupné online.