Pinatubo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pinatubo
Pinatubo
Erupce sopky Pinatubo v roce 1991

Vrchol 1486 m n. m.
Poloha
Světadíl Asie
Stát FilipínyFilipíny Filipíny
Pohoří Zambaleské hory
Souřadnice
Pinatubo
Pinatubo
Typ stratovulkán
Erupce červen 1991
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pinatubo je sopka nacházející se v pohoří Zambaleské hory na Filipínách. Vulkán leží na jihozápadě ostrova Luzon. Kaldera nacházející se na vrcholu po výbuchu v roce 1991 má 2,5 km v průměru a je částečně vyplněna jezerem. Ještě před výbuchem byla udávaná výška sopky 1780 m. Posledních 300 metrů se propadlo do vrcholové kaldery.

Erupce[editovat | editovat zdroj]

Globální průměrná teplota od roku 1880. K údajnému poklesu globální teploty o 0,5°C podle údajů nedošlo. Zdroj:NASA GISS
Srovnání vyvržené hmoty s erupcí vulkánu Tambora, která měla mít vliv -0,5 °C.

V červnu 1991 došlo k druhé nejprudší sopečné erupci 20. století. Do této doby byl komplex lávových dómů takřka neznámý. Tyto erupce byly pliniovského charakteru. Sopka vyvrhla do atmosféry asi 10 km³ hornin a popílku a množství sopečných plynů, ze kterých vzniklo okolo 30 megatun aerosolu kyseliny sírové.[1] Výška kouřového sloupce dosáhla 40 km a dosáhla tak až do stratosféry. Pyroklastické proudy, ženoucí se po svazích sopky rychlostí až 80 km/h, vyplenily zem až 17 km od sopky a lahary zdevastovaly obce ležící až 60 km daleko. Současně s výbuchem napadal oblast tajfun Yuna, který se také podepsal, spolu se sopkou, pod takřka 500 lidských životů zmařených bezprostředně po výbuchu. Popel vyvrhnutý do vzduchu zatemnil oblohu na několik dní a malé aerosolové částice putovaly kolem planety ještě měsíc po výbuchu a snížily tak globální teplotu. Výbuch také poškodil americkou leteckou základnu Clark, která byla poté následně uzavřena.

Snímek Pinatubo ze satelitu

Související stránky[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PARFITT, Elisabeth A.; WILSON, Lionel. Fundamentals of Physical Volcanology. [s.l.]: Blackwell Publishing company, 2009. Dostupné online. ISBN 978-0-63205443-5. Kapitola Volcanoes and climate: The effects of eruption volume on climate impact, s. 185. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]