Cerro Hudson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Cerro Hudson
Letecký snímek z roku 1991
Letecký snímek z roku 1991

Vrchol 1905 m n. m.
Poloha
Světadíl Jižní Amerika
Státy Chile Chile
Pohoří Andy
Souřadnice 45°53′ j. š., 72°58′ z. d.
Cerro Hudson
Fire.svg
Cerro Hudson
Typ stratovulkán
Erupce 1991
Hornina sopečné

Cerro Hudson je stratovulkán nacházející se v jižní části jihoamerických chilských And. Vulkán byl až do roku 1971 prakticky neznámý, i když koncem 19. století byly zaznamenána menší erupce.

Erupce[editovat | editovat zdroj]

V geologickém vývoji sopky se odehrálo několik velkých explozívních erupcí – první přibližně před 6700 lety. Objem vyvrhnuté tefry byl více než 2×1010 m3, erupce byla jednou z největších holocénních erupcí v Jižní Americe), další následovala přibližně před 3600 lety. Menší doložené erupce se odehrály v letech 1891 a 1971.

Poslední erupce v roce 1991 byla v Chile jednou z největších ve 20. století. Sopka vyvrhla více než 7×109 m3 tefry, spad sopečného popela byl zaznamenán až na Falklandách. Početné lahary, sbíhající po svazích sopky a živené tajícím ledovcem, naštěstí neměly za následek žádné oběti na životech, důvodem bylo řídké osídlení v oblasti a také včasná evakuace.

V témže roce eruptovala i filipínská sopka Pinatubo, zvýšený obsah oxidu siřičitého a částic popela z těchto erupcí v atmosféře vedl ke globálnímu ochlazení v následující letech.

Mapa vulkánů v Chile

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cerro Hudson na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]