Tramvajová doprava v Paříži

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Pařížské tramvaje)
Skočit na: Navigace, Hledání
Pařížské tramvaje na lince T2
Rozestavěná tramvajová trať v zastávce Poterne des Peupliers

Tramway-T.svg Pařížský dopravní podnik RATP provozuje v regionu Île-de-France od roku 1992 tramvajovou dopravu na několika tratích. Částečně tak navazje na předchozí provozování tramvajové dopravy v Paříži v letech 1855 - 1957. Koncem roku 2013 činila délka sítě 82,3 km se 145 stanicemi.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Mezi lety 1855 a 1938 existovala v Paříži rozsáhlá tramvajová síť. Zajišťovala dopravu v celém centru města dříve, než se objevilo metro. Poslední část rozsáhlé sítě byla zavřena roku 1957, šlo o trať do Versailles.

První tramvajové vozy ve městě byly tažené koňmi, později se objevily parní tramvaje, plynové tramvaje, pneumatické tramvaje a nakonec i elektrické. V letech 1891–1924 byla v provozu jedna linka kabelové tramvaje. V první polovině 20. století se však vzhledem k rostoucímu stupni automobilizace ukázala tramvajová síť jako nevýkonná a zastaralá, a tak byla postupně rušena. Nahradily ji nové linky autobusů a metra.

K obnovení provozu došlo až roku 1992. První linka, označovaná jako T1, byla zprovozněna na severním předměstí Saint-Denis. O dalších pět let později se objevila další linka, T2. V roce 2006 přibyly linky T3 a T4, v roce 2013 linky T5 a T7. Další tratě vznikají právě v příměstské oblasti; s návratem do centra se nepočítá – nevytvoří tak spolu jednotnou síť. Plánuje se také prodlužování již současných úseků.

Schéma provozovaných a připravovaných tramvajových tratí v Paříži
Linka T1
Linka T2
Linka T3
Souprava pro linku T4
Tramvaj na pneumatikách na lince T5

Linky[editovat | editovat zdroj]

T1[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku 1 (tramvajová linka v Paříži).

Logo Paris tram ligne1.svg Linka T1 spojuje Noisy-le-Sec s Asnières-sur-Seine a Gennevilliers přes Villeneuve-la-Garenne, L'Île-Saint-Denis, Saint-Denis, La Courneuve, Drancy a Bobigny. První úsek byl otevřen v roce 1992, úsek do Noisy-le-Sec byl otevřen v prosinci 2003, další úsek do Asnières-sur-Seine a Gennevilliers pak v roce 2012. V plánu je také pokračování linky do Nanterre a rozšíření směrem na východ do Montreuil, později napojení na stanici Val de Fontenay (RER).

T2[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku 2 (tramvajová linka v Paříži).

Logo Paris tram ligne2.svg Linka T2 (Trans Val-de-Seine) spojuje Bezons a pařížský 15. obvod přes Nanterre, Colombes, La Garenne-Colombes, Courbevoie, Puteaux, Suresnes, Saint-Cloud, Sèvres, Meudon, Issy-les-Moulineaux. Z části jde o původně železniční trať SNCF, která byla z ekonomických důvodů uzavřena a v letech 19951997 přestavěna na tramvajovou trať. Vzhledem k velkému úspěchu linky (65 000 přepravených cestujících denně) byly v roce 2005 vozy tramvají prodlouženy tak, že došlo k navýšení kapacity jedné tramvaje na 440 cestujících. V roce 2009 byla linka prodloužena na východ ke stanici metra Porte de Versailles, čímž vznikla přestupní stanice mezi linkami T2, T3 a linkou 12. V roce 2012 byla linka prodloužena směrem na sever do Bezons.

T3[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku 3 (tramvajová linka v Paříži).

Logo Paris tram ligne3.svg Linka T3 (nazývaná též Tramway des Maréchaux, Tramvaj maršálů), je první opravdu moderní tramvajovou linkou v samotné Paříži, vedenou po tzv. Maršálských bulvárech postavených v místech bývalého pařížského opevnění (pojmenovaných po francouzských maršálech – odtud název Tramway des Maréchaux). Spojuje stanici Pont du Garigliano v západní části 15. obvodu se stanicí metra Porte de la Chapelle v 18. obvodu, je tak linkou polookružní. Linka T3 může přepravit až 100 000 cestujících denně. První úsek byl otevřen 16. prosince 2006.

T4[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku 4 (tramvajová linka v Paříži).

Logo Paris tram ligne4.svg Linka T4 (nazývaná též Ligne des Coquetiers) je koncipována jako tzv. tram-train a je provozována na části tratí SNCF. Spojuje stanici Bondy se stanicí Aulnay-sous-Bois (SNCF). Byla otevřena 18. listopadu 2006 a je provozována společností SNCF.

T5[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku 5 (tramvajová linka v Paříži).

Linka spojuje Saint-Denis s Garges-Sarcelles na severu města. Je 6,6 km dlouhá se 16 zastávkami a dopravu zajišťují trolejbusové vlaky s vrchním vedením a středovou vodicí kolejnicí.

T7[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku 7 (tramvajová linka v Paříži).

Linka je 11,2 km dlouhá s 18 zastávkami a byla uvedena do provozu v listopadu 2013. Vede z konečné stanice (metra 7 Villejuif – Louis Aragon na jihovýchodě města přes letiště Orly do Athis-Mons. Dopravu zajišťují článkové tramvaje Alsthom. Do roku 2018 se plánuje prodloužení do Juvisy-sur-Orge.

Budoucí linky[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článcích 6 (tramvajová linka v Paříži) a 8 (tramvajová linka v Paříži).

Linka T6 se staví také za použití technologie tramvaje na pneumatikách. Má spojovat stanici metra Châtillon - Montrouge (linka 13 pařížského metra) se stanicí Viroflay - Rive Droite (příměstská doprava, oblast Saint-Lazare). První úsek by měl být otevřen v roce 2014, tunelová část o rok později.

Linka T8 (dříve též Tram'y) se staví za použití standardní kolejové technologie. Tato rozvětvená tramvajová linka by měla spojovat Saint-Denis (Porte de Paris) s Épinay-sur-Seine (Quartier d'Orgemont) a s Villetaneuse (budoucí nádraží Tangentielle Nord), včetně napojením na budoucí nádraží Évangile (RER E). První úsek by měl být otevřen v roce 2014.

Linka T9 v délce 10,3 km s 19 zastávkami má spojit stanici Porte de Choisy (M7) s obcemi Ivry sur Seine, Vitry sur Seine a Orly na jihovýchodě města. Má být uvedena do provozu kolem roku 2020 a může být prodloužena až na letiště Orly.

Linka T10 o délce 8,2 km se 14 zastávkami má spojit obce Antony (RER B) a Clamart na jihozápadě města. Má být uvedena do provozu kolem roku 2020.

Další projekty[editovat | editovat zdroj]

Vozidla[editovat | editovat zdroj]

Na všech tratích jsou nasazena kloubová, nízkopodlažní vozidla. První byla dvoučlánková, ta nejnovější jsou až sedmičlánková. Na lince T5 jezdí tramvaje na pneumatikách s jednou středovou vodicí kolejí, zapuštěnou do vozovky.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]