Národní srovnávací zkoušky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Národní srovnávací zkoušky (NSZ) jsou certifikované zkoušky, které připravuje, organizuje, vyhodnocuje a jejich výsledky distribuuje soukromá společnost Scio.

Do roku 2006 sloužily na některých českých vysokoškolských fakultách jako alternativa přijímacích zkoušek, případně byly jejich výsledky uchazečům bonifikovány. Od školního roku 2006/2007 se staly na některých fakultách povinnou součástí přijímacího řízení. K výsledkům zkoušky se přihlíží i na Slovensku. V minulosti se používala i varianta zkoušek pro základní školy.

NSZ sestávají z několika samostatných testových zkoušek. Z nichž se nejvíce uplatňují testy obecných studijních předpokladů (OSP). Scio testy OSP se od roku 2017 skládají ze dvou oddílů – Verbálního[1] a Analytického[2].

Další používané testy jsou Základy společenských věd, Matematika, Biologie a testy jazykové. Obsah testů se tvoří v součinnosti s fakultami, které testy používají.

Zkoušky probíhají v několika termínech paralelně na několika místech v Česku a také na Slovensku. Zkoušku je možné absolvovat několikrát a započítává se pouze nejlepší výsledek. Výsledek zkoušky každého účastníka se uvádí jako harmonizovaný percentil. Lze jej proto komponovat mezi další kritéria pro přijetí, např. mezi další interní zkoušky fakulty, případně další informace o uchazeči.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://odula.eu/scio-test-osp-verbalni-oddil/
  2. https://odula.eu/osp-testy-scio-analyticky-oddil/


Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]