Mistrovství světa v moderním pětiboji

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Mistrovství světa v moderním pětiboji je vrcholná celosvětová každoroční soutěž v moderním pětiboji. Pořádá se od roku 1949.

Nejúspěšnějším účastníkem mistrovství v historii byl Maďar András Balczó, který v letech 1963-1969 vyhrál pět šampionátů v řadě a podílel se i na pěti titulech maďarského družstva.

Ženské soutěže jsou v programu od roku 1974. Od roku 1981 se konaly každoročně i v letech olympijských her, kdy se mistrovství pro muže nepořádalo. V současnosti se světový šampionát koná i v olympijských letech.

V Česku se mistrovství nikdy nekonalo. Největší české úspěchy se dostavily na mistrovství světa v roce 2002 v San Francisku, kde vyhrál závod mužů Michal Sedlecký a štafetu žen trio Lucie Grolichová, Alexandra Kalinovská a Olga Voženílková.[1]

Muži jednotlivci[editovat | editovat zdroj]

Rok Místo Zlatá medaile - Zlato Stříbrná medaile - Stříbro Bronzová medaile - Bronz
1949 Švédsko Stockholm Švédsko Tage Bjurfeldt (SWE) Finsko Lauri Vilkko (FIN) Finsko Viktor Platan (FIN)
1950 Švýcarsko Bern Švédsko Lars Hall (SWE) Itálie Duilio Brignetti (ITA) Finsko Lauri Vilkko (FIN)
1951 Švédsko Helsingborg Švédsko Lars Hall (SWE) Finsko Lauri Vilkko (FIN) Švédsko Torsten Lindqvist (SWE)
1953 Chile Santo Domingo HUN1949 Gábor Benedek (HUN) HUN1949 István Szondy (HUN) USA1912 William Andre (USA)
1954 Maďarsko Budapešť Švédsko Björn Thofelt (SWE) Švýcarsko Werner Vetterli (SUI) HUN1949 István Szondy (HUN)
1955 Švýcarsko Curych Sovětský svaz Konstantin Salnikov (URS) Finsko Olavi Mannonen (FIN) HUN1949 Aladár Kovácsi (HUN)
1957 Švédsko Stockholm Sovětský svaz Igor Novikov (URS) Sovětský svaz Aleksandr Tarasov (URS) Sovětský svaz Nikolay Tatarinov (URS)
1958 GRB Aldershot Sovětský svaz Igor Novikov (URS) Finsko Kurt Lindeman (FIN) Sovětský svaz Aleksandr Tarasov (URS)
1959 USA Hershey Sovětský svaz Igor Novikov (URS) Maďarsko András Balczó (HUN) Sovětský svaz Aleksandr Tarasov (URS)
1961 Sovětský svaz Moskva Sovětský svaz Igor Novikov (URS) Sovětský svaz Ivan Deryugin (URS) Maďarsko András Balczó (HUN)
1962 Mexiko Ciudad de México Sovětský svaz Eduard Sdobnikov (URS) Sovětský svaz Igor Novikov (URS) Maďarsko Ferenc Török (HUN)
1963 Švýcarsko Magglingen Maďarsko András Balczó (HUN) Maďarsko Ferenc Török (HUN) Sovětský svaz Igor Novikov (URS)
1964 Východní Německo Lipsko Maďarsko András Balczó (HUN) Sovětský svaz Igor Novikov (URS) Maďarsko Ferenc Török (HUN)
1966 Austrálie Melbourne Maďarsko András Balczó (HUN) Sovětský svaz Viktor Mineyev (URS) Maďarsko Ferenc Török (HUN)
1967 Švédsko Jönköping Maďarsko András Balczó (HUN) Sovětský svaz Stasis Shaparnis (URS) Švédsko Björn Ferm (SWE)
1969 Maďarsko Budapešť Maďarsko András Balczó (HUN) Sovětský svaz Boris Onischenko (URS) Švédsko Björn Ferm (SWE)
1970 Západní Německo Warendorf Maďarsko Péter Kelemen (HUN) Maďarsko András Balczó (HUN) Sovětský svaz Boris Onischenko (URS)
1971 USA San Antonio Sovětský svaz Boris Onischenko (URS) Maďarsko Zsigmond Villányi (HUN) Maďarsko András Balczó (HUN)
1973 GRB Londýn Sovětský svaz Pavel Lednev (URS) Sovětský svaz Vladimir Shmelev (URS) Sovětský svaz Boris Onischenko (URS)
1974 Sovětský svaz Moskva Sovětský svaz Pavel Lednev (URS) Sovětský svaz Vladimir Shmelev (URS) Sovětský svaz Boris Onischenko (URS)
1975 Mexiko Ciudad de México Sovětský svaz Pavel Lednev (URS) Maďarsko Tamás Kancsal (HUN) Spojené království Jim Fox (GBR)
1977 USA San Antonio Polsko Janusz Pyciak-Peciak (POL) Sovětský svaz Pavel Lednev (URS) Polsko Slawomir Rotkiewicz (POL)
1978 Švédsko Jönköping Sovětský svaz Pavel Lednev (URS) Polsko Janusz Pyciak-Peciak (POL) USA Neil Glenesk (USA)
1979 Maďarsko Budapešť USA Bob Nieman (USA) Polsko Janusz Pyciak-Peciak (POL) Itálie Daniele Masala (ITA)
1981 Polsko Zielona Góra Polsko Janusz Pyciak-Peciak (POL) Itálie Daniele Masala (ITA) Maďarsko Tamás Szombathelyi (HUN)
1982 Itálie Řím Itálie Daniele Masala (ITA) Sovětský svaz Anatoliy Starostin (URS) Francie Joël Bouzou (FRA)
1983 Západní Německo Warendorf Sovětský svaz Anatoliy Starostin (URS) Maďarsko Tamás Szombathelyi (HUN) Sovětský svaz Yevgeniy Zinkovskiy (URS)
1985 Austrálie Melbourne Maďarsko Attila Mizsér (HUN) Sovětský svaz Anatoliy Starostin (URS) Sovětský svaz Igor Shvartz (URS)
1986 Itálie Montecatini Terme Itálie Carlo Massullo (ITA) Itálie Daniele Masala (ITA) Maďarsko Lajos Dobi (HUN)
1987 Francie Moulins Francie Joël Bouzou (FRA) Československo Milan Kadlec (TCH) Maďarsko László Fábián (HUN)
1989 Maďarsko Budapešť Maďarsko László Fábián (HUN) Maďarsko Attila Mizsér (HUN) Československo Petr Blažek (TCH)
1990 Finsko Lahti Itálie Gianluca Tiberti (ITA) Sovětský svaz Anatoliy Starostin (URS) Československo Milan Kadlec (TCH)
1991 USA San Antonio Polsko Arkadiusz Skrzypaszek (POL) Švýcarsko Peter Steinmann (SUI) Maďarsko Ádám Madaras (HUN)
1993 Německo Darmstadt Spojené království Richard Phelps (GBR) Maďarsko László Fábián (HUN) Francie Sébastien Deleigne (FRA)
1994 GRB Sheffield Rusko Dmitri Svatkovskiy (RUS) Francie Christophe Ruer (FRA) Maďarsko János Martinek (HUN)
1995 Švýcarsko Basilej Rusko Dmitri Svatkovskiy (RUS) Maďarsko Ákos Hanzély (HUN) Itálie Cesare Toraldo (ITA)
1997 Bulharsko Sofia Francie Sébastien Deleigne (FRA) Rusko Dmitri Svatkovskiy (RUS) Litva Andrejus Zadneprovskis (LTU)
1998 Mexiko Ciudad de México Francie Sébastien Deleigne (FRA) USA Vakhtang Iagorashvili (USA) Bělorusko Andrey Smirnov (BLR)
1999 Maďarsko Budapešť Maďarsko Gábor Balogh (HUN) Česko Libor Capalini (CZE) Rusko Dmitri Svatkovskiy (RUS)
2000 Itálie Pesaro Litva Andrejus Zadneprovskis (LTU) Maďarsko Gábor Balogh (HUN) Rumunsko Nicolae Papuc (ROU)
2001 GRB Millfield Maďarsko Gábor Balogh (HUN) Maďarsko Viktor Horváth (HUN) Bulharsko Tzanko Hantov (BUL)
2002 USA San Francisco Česko Michal Sedlecký (CZE) Švédsko Erik Johansson (SWE) Německo Eric Walther (GER)
2003 Itálie Pesaro Německo Eric Walther (GER) Švédsko Erik Johansson (SWE) Česko Michal Michalík (CZE)
2004 Rusko Moskva Litva Andrejus Zadneprovskis (LTU) Jižní Korea Lee Choon-Huan (KOR) Česko Libor Capalini (CZE)
2005 Polsko Varšava Čína Qian Zhenhua (CHN) Rusko Aleksey Turkin (RUS) Rusko Andrey Moiseyev (RUS)
2006 Guatemala Guatemala City Litva Edvinas Krungolcas (LTU) Maďarsko Viktor Horváth (HUN) Litva Andrejus Zadneprovskis (LTU)
2007 Německo Berlín Maďarsko Viktor Horváth (HUN) Rusko Ilia Frolov (RUS) Maďarsko Róbert Németh (HUN)
2008 Maďarsko Budapešť Rusko Ilya Frolov (RUS) Česko David Svoboda (CZE) Bělorusko Yahor Lapo (BLR)
2009 GRB Londýn Maďarsko Ádám Marosi (HUN) Česko David Svoboda (CZE) Ukrajina Dmytro Kirpulyanskyy (UKR)
2010 Čína Čcheng-tu Rusko Serguei Karyakin (RUS) Rusko Aleksander Lesun (RUS) Litva Justinas Kinderis (LTU)
2011 Rusko Moskva Rusko Andrey Moiseyev (RUS) Rusko Aleksander Lesun (RUS) Maďarsko Ádám Marosi (HUN)
2012 Itálie Řím Rusko Aleksander Lesun (RUS) Rusko Andrey Moiseyev (RUS) Jižní Korea Jung Jin-Hwa (KOR)
2013 Tchaj-wan Kao-siung Litva Justinas Kinderis (LTU) Spojené království Nicholas Woodbridge (GBR) Rusko Aleksander Lesun (RUS)
2014 Polsko Varšava Rusko Aleksander Lesun (RUS) Egypt Amro El Geziry (EGY) Česko Jan Kuf (CZE)
2015 Německo Berlín Ukrajina Pavlo Tymoshchenko (UKR) Rusko Aleksander Lesun (RUS) Ukrajina Andriy Fedechko (UKR)
2016 Rusko Moskva Francie Valentin Belaud (FRA) Rusko Aleksander Lesun (RUS) Jižní Korea Jung Jin-hwa (KOR)
2017 Egypt Káhira
2018 Mexiko Ciudad de México
2019 Maďarsko Budapešť

Družstva mužů[editovat | editovat zdroj]

Mistrovství Zlatá medaile - Zlato Stříbrná medaile - Stříbro Bronzová medaile - Bronz
2013 Kaohsiung Francie
Jean Maxence Berrou
Christopher Patte
Valentin Prades
Rusko
Ilia Frolov
Serguei Karyakin
Aleksander Lesun
Jižní Korea
Jung Jin-Hwa
Jung Hwon-Ho
Lee Woo-Jin
2014 Warsaw Maďarsko
Robert Kasza
Bence Demeter
Adam Marosi
Francie
Valentin Belaud
Valentin Prades
Christopher Patte
Čína
Haihang Su
Jianli Guo
Jiahao Han
2015 Berlin Jižní Korea
Lee Woo-jin
Jun Woong-tae
Jung Jin-hwa
Rusko
Maksim Kustov
Aleksander Lesun
Ilia Frolov
Polsko
Michal Gralewski
Jaroslaw Swiderski
Sebastian Stasiak
2016 Moscow Egypt
Amro El Geziry
Yasser Hefny
Omar El Geziry
Rusko
Egor Puchkarevskiy
Aleksander Lesun
Maksim Kutsov
Francie
Valentin Prades
Valentin Belaud
Christopher Patte

Štafety muži[editovat | editovat zdroj]

Mistrovství Zlatá medaile - Zlato Stříbrná medaile - Stříbro Bronzová medaile - Bronz
2013 Kaohsiung Maďarsko
Bence Demeter
Róbert Kasza
Ádám Marosi
Čína
Cai Zhaohong
Chen Fulao
Guo Jianli
Rusko
Ilia Frolov
Aleksander Lesun
Dmitry Lukach
2014 Warsaw Francie
Valentin Belaud
Valentin Prades
Bělorusko
Stanislau Zhurauliou
Raman Pinchuk
Jižní Korea
Woo Jin Lee
Woojin Hwang
2015 Berlin Německo
Marvin Faly Dogue
Alexander Nobis
Rusko
Alexander Kukarin
Kirill Belyakov
Polsko
Szymon Staskiewicz
Jaroslaw Swiderski
2016 Moscow Jižní Korea
Hwang Woo-jin
Jun Woongtae
Rusko
Ilia Frolov
Oleg Naumov
Francie
Alexandre Henrard
Pierre Dejardin

Ženy jednotlivkyně[editovat | editovat zdroj]

Mistrovství Zlatá medaile - Zlato Stříbrná medaile - Stříbro Bronzová medaile - Bronz
1981 London Švédsko Anne Ahlgren (SWE) Západní Německo Sabine Krapf (FRG) Spojené království Wendy Norman (GBR)
1982 Compiègne Spojené království Wendy Norman (GBR) Spojené království Sarah Parker (GBR) Spojené království Kathy Tayler (GBR)
1983 Gothenburg Kanada Lynn Chronobrywy (CAN) Švédsko Anne Ahlgren (SWE) Spojené království Sarah Parker (GBR)
1984 Copenhagen Sovětský svaz Svetlana Yakovleva (URS) Dánsko Pernille Svarre (DEN) Západní Německo Sabine Krapf (FRG)
1985 Montreal Polsko Barbara Kotowska (POL) Sovětský svaz Irina Kiseleva (URS) Polsko Anna Bajan (POL)
1986 Montecatini Terme Sovětský svaz Irina Kiseleva (URS) Francie Sophie Moressée (FRA) Západní Německo Sabine Krapf (FRG)
1987 Bensheim Sovětský svaz Irina Kiseleva (URS) Polsko Barbara Kotowska (POL) Západní Německo Sabine Krapf (FRG)
1988 Warsaw Polsko Dorota Idzi (POL) Sovětský svaz Irina Kiseleva (URS) Francie Caroline Delemer (FRA)
1989 Wiener Neustadt USA Lori Norwood (USA) Maďarsko Irén Kovács (HUN) Francie Caroline Delemer (FRA)
1990 Linköping Dánsko Eva Fjellerup (DEN) USA Lori Norwood (USA) Polsko Dorota Idzi (POL)
1991 Sydney Dánsko Eva Fjellerup (DEN) Francie Caroline Delemer (FRA) Itálie Cristina Minelli (ITA)
1992 Budapest Polsko Iwona Kowalewska (POL) Bělorusko Yana Dolgacheva (BLR) Polsko Dorota Idzi (POL)
1993 Darmstadt Dánsko Eva Fjellerup (DEN) Polsko Iwona Kowalewska (POL) Polsko Dorota Idzi (POL)
1994 Sheffield Dánsko Eva Fjellerup (DEN) Bělorusko Yana Shubenok (BLR) Maďarsko Emese Köblõ (HUN)
1995 Basel Švédsko Kerstin Danielsson (SWE) Bělorusko Yana Shubenok (BLR) Polsko Dorota Idzi (POL)
1996 Siena Bělorusko Yana Shubenok (BLR) Polsko Dorota Idzi (POL) Rusko Yelizaveta Suvorova (RUS)
1997 Sofia Rusko Yelizaveta Suvorova (RUS) Itálie Fabiana Fares (ITA) Česko Lucie Grolichová (CZE)
1998 Mexico City Polsko Anna Sulima (POL) Maďarsko Zsuzsanna Vörös (HUN) Polsko Paulina Boenisz (POL)
1999 Budapest Maďarsko Zsuzsanna Vörös (HUN) Rusko Yelizaveta Suvorova (RUS) Německo Kim Raisner (GER)
2000 Pesaro Dánsko Pernille Svarre (DEN) Polsko Paulina Boenisz (POL) Lotyšsko Jelena Rublevska (LAT)
2001 Millfield Spojené království Stephanie Cook (GBR) Polsko Paulina Boenisz (POL) Spojené království Georgina Harland (GBR)
2002 San Francisco Maďarsko Bea Simóka (HUN) Maďarsko Zsuzsanna Vörös (HUN) Spojené království Georgina Harland (GBR)
2003 Pesaro Maďarsko Zsuzsanna Vörös (HUN) Rusko Olesya Velichko (RUS) Spojené království Kate Allenby (GBR)
2004 Moscow Maďarsko Zsuzsanna Vörös (HUN) Spojené království Kate Allenby (GBR) Bělorusko Tatsiana Mazurkevich (BLR)
2005 Warsaw Itálie Claudia Corsini (ITA) Maďarsko Zsuzsanna Vörös (HUN) Lotyšsko Jelena Rublevska (LAT)
2006 Guatemala City Polsko Marta Dziadura (POL) Ukrajina Victoria Tereshchuk (UKR) Egypt Omnia Fakhry  (EGY)
2007 Berlin Francie Amélie Cazé (FRA) Německo Lena Schöneborn (GER) Litva Laura Asadauskaitė (LTU)
2008 Budapest Francie Amélie Cazé (FRA) Egypt Aya Medany (EGY) Spojené království Katie Livingston (GBR)
2009 London Čína Chen Qian (CHN) Litva Laura Asadauskaitė (LTU) Německo Lena Schöneborn (GER)
2010 Chengdu Francie Amélie Cazé (FRA) Litva Donata Rimšaitė (LTU) Německo Lena Schöneborn (GER)
2011 Moscow Ukrajina Victoria Tereshchuk (UKR) Maďarsko Sarolta Kovács (HUN) Litva Laura Asadauskaitė (LTU)
2012 Rome Spojené království Mhairi Spence (GBR) Čína Chen Qian (CHN) Spojené království Samantha Murray (GBR)
2013 Kaohsiung Litva Laura Asadauskaitė (LTU) Brazílie Yane Marques (BRA) Rusko Donata Rimšaitė (RUS)
2014 Warsaw Spojené království Samantha Murray (GBR) Čína Chen Qian (CHN) Čína Liang Wanxia (CHN)
2015 Berlin Německo Lena Schöneborn (GER) Čína Chen Qian (CHN) Brazílie Yane Marques (BRA)
2016 Moscow Maďarsko Sarolta Kovács (HUN) Francie Élodie Clouvelová (FRA) Německo Lena Schöneborn (GER)

Družstva žen[editovat | editovat zdroj]

Mistrovství Zlatá medaile - Zlato Stříbrná medaile - Stříbro Bronzová medaile - Bronz
2013 Kaohsiung Great Britain
Kate French
Samantha Murray
Mhairi Spence
Čína
Chen Qian
Liang Wanxia
Zhang Xiaonan
Ukrajina
Ganna Buriak
Anastasiya Spas
Victoria Tereshuk
2014 Warsaw Čína
Qian Chen
Wanxia Liang
Wei Wang
Great Britain
Freyja Prentice
Samantha Murray
Kate French
Bělorusko
Tatsiana Yelizarova
Anastasiya Prokopenko
Katsiaryna Arol
2015 Berlin Polsko
Anna Maliszewska
Aleksandra Skarzynska
Oktawia Nowacka
Německo
Annika Schleu
Lena Schöneborn
Janine Kohlmann
Maďarsko
Sarolta Kovacs
Zsofia Foldhazi
Tamara Alekszejev
2016 Moscow Maďarsko
Tamara Alekszejev
Zsófia Földházi
Sarolta Kovács
Čína
Zhang Xiaonan
Liang Wanxia
Chen Qian
Německo
Janine Kohlmann
Annika Schleu
Lena Schöneborn

Štafety ženy[editovat | editovat zdroj]

Mistrovství Zlatá medaile - Zlato Stříbrná medaile - Stříbro Bronzová medaile - Bronz
2013 Kaohsiung Ukrajina
Ganna Buriak
Iryna Khokhlova
Victoria Tereshuk
Maďarsko
Zsófia Földházi
Leila Gyenesei
Sarolta Kovács
Rusko
Alise Fakhrutdinova
Liudmila Kukushkina
Donata Rimsaite
2014 Warsaw Čína
Qian Chen
Wanxia Liang
Bělorusko
Anastasiya Prokopenko
Katsiaryna Arol
Itálie
Camilla Lontano
Lavinia Bonessio
2015 Berlin Čína
Chen Qian
Liang Wanxia
Litva
Lina Batuleviciute
Ieva Serapinaite
Polsko
Aleksandra Skarzynska
Oktawia Nowacka
2016 Moscow Německo
Annika Schleu
Lena Schöneborn
Great Britain
Joanna Muir
Samantha Murray
Bělorusko
Katsiaryna Arol
Iryna Prasiantsova


Smíšené štafety[editovat | editovat zdroj]

Mistrovství Zlatá medaile - Zlato Stříbrná medaile - Stříbro Bronzová medaile - Bronz
2013 Kaohsiung Francie
Élodie Clouvelová
Valentin Belaud
Lotyšsko
Elena Rublevska
Deniss Cerkovskis
Ukrajina
Iryna Khokhlova
Pavlo Tymoshchenko
2014 Warsaw Litva
Justinas Kinderis
Laura Asadauskaite
Great Britain
Joseph Evans
Kate French
Polsko
Szymon Staskiewicz
Oktawia Nowacka
2015 Berlin Česko
Jan Kuf
Natalie Dianova
Rusko
Anna Burjak
Maksim Kustov
Spojené státy americké
Nathan Schrimsher
Margaux Isaksen
2016 Moscow Rusko
Aleksander Lesun
Donata Rimšaitė
Čína
Han Jiahao
Zhang Xiaonan
Bělorusko
Ilya Palazkov
Anastasiya Prokopenko

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. Největší úspěch českého moderního pětiboje všech dob MS 2002, zpráva na webu Českého svazu moderního pětiboje o dvou vítězstvích českých závodníků na MS 2002, 22.7.2002