Luce Irigarayová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Luce Irigaray
Narození 3. května 1930 (87 let)
Bernissart
Alma mater Pařížská univerzita
Katolická univerzita v Lovani
Zaměstnavatel Erasmus Universiteit Rotterdam
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Luce Irigarayová (* 3. května 1932) je belgická feministka, poststrukturalistická filozofka a psychoanalytička lacanovsko-feministické orientace. Narodila se v Belgii, ale převážnou část svého života prožila ve Francii.

Ovlivnilo ji především učení Jacquese Lacana, s nímž se však brzy dostala do sporu - když publikovala roku 1974 svou doktorskou práci Speculum de L'autre femme, byla ihned vyloučena z Lacanovy organizace École Freudienne. Je považována za klíčovou postavu feministické psychoanalýzy (spolu s Julií Kristevou a Hélène Cixous, které vycházejí stejně jako ona z lacanismu, a Nancy Chodorowovou, která vyšla z freudismu).

Irigarayová tvrdí, že žena se nachází "mimo ekonomii Oidipova komplexu", tedy "mimo Symbolické" (Lacanův pojem), a jako taková nemá v patriarchálním světě žádnou vlastní podstatu a je definovatelná pouze jako "to, co je vylučováno".

Irigarayová rovněž podrobila kritice diskurz západní filozofie, který podle ní jen předstírá, že je schopen doložit svá tvrzení, a v tomto předstírání spočívá jeho podstata.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BARKER, Chris: Slovník kulturálních studií, Praha, Portál 2006. ISBN 80-7367-099-2
  • FONAGY, Peter, TARGETOVÁ, Mary: Psychoanalytické teorie, Praha, Portál 2005. ISBN 80-7178-993-3

Související články[editovat | editovat zdroj]