Univerzita Paříž VIII

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Université Paris VIII Vincennes-Saint Denis
Université de Vincennes à Saint-Denis
Vstup do univerzity
Vstup do univerzity
Motto
L’Université-Monde
Rok založení 1969
Typ školy veřejná univerzita
Vedení
Prezident (CEO) Pascal Binczak
Počty akademiků (k roku 2010)
Počet bakalářských studentů 14 070
Počet magisterských studentů 6 259
Počet doktorandů 1637
Počet studentů 22 023 (2019)
Počet akademických pracovníků 899
Další informace
Rozpočet 119 miliónů (2009) [1]
Sídlo Saint-Denis
Adresa Saint-Denis, 935 26, Francie
Zeměpisné souřadnice
http://www.univ-paris8.fr/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Univerzita Paříž VIII, francouzsky plným názvem Université Paris VIII Vincennes-Saint Denis je francouzská vysoká škola. Hlavní sídlo školy se nachází ve městě Saint-Denis. Škola se specializuje na humanitní a společenské vědy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Univerzita byla vybudována na podzim 1968 v Bois de Vincennes jako Centre universitaire expérimental de Vincennes (Univerzitní experimentální centrum Vincennes) a v lednu 1969 zahájila provoz v prostorech pronajatých městem Paříží. Univerzita byla založena jako bezprostřední důsledek událostí května 1968, s myšlenkou neakademického pojetí výuky, kde se na učitele a studenty pohlíží jako na spolupracovníky. Zahájení výuky se zúčastnilo mnoho významných osobností jako Hélène Cixous, Gilles Deleuze, Michel Foucault nebo Jean-François Lyotard a na školu přešlo i mnoho vyučujících a studentů z tradiční Pařížské univerzity. Univerzita je velmi vstřícná ke studujícím při zaměstnání, proto nabízí mnoho kurzů ve večerních hodinách, je rovněž otevřená cizincům. Byly zavedeny některé novinky jako rovnost mezi studenty a učiteli, není rozdíl mezi přednáškami a cvičením, byla zavedena interdisciplinární výuka mezi odlišnými obory jako jsou filozofie, sociologie, matematika, literatura a historie.

Výrazným rysem univerzity je její silná politizace. Na škole působí komunistické, maoistické a jiné levicové skupiny (zejména v oblastech filozofie, sociologie a dalších humanitních vědách), které se neobejdou bez následků na pedagogických vztazích mezi učiteli a studenty i na vztazích mezi fakultami a jejich učiteli.

V roce 1980 byla univerzita na popud tehdejšího pařížského starosty Jacquese Chiraca přeložena z Bois de Vincennes do Saint-Denis a budovy byly strženy. Tehdejší ministryně školství Alice Saunier-Seité k přesunu o 15 km uvedla: „De quoi se plaignent-ils? Leurs nouveaux bâtiments seront situés entre la rue de la Liberté, l'avenue Lénine et l'avenue Stalingrad, et ils sont chez les communistes“.[2] (Nač si ​​stěžují? Jejich nové budovy se budou nacházet mezi ulicí Svobody, Leninovou třídou a Stalingradskou třídou, takže budou mezi komunisty.)

Významní absolventi a učitelé[editovat | editovat zdroj]

K osobnostem, které na škole studovaly, patří režiséři Jérôme Bonnell, Guillaume Canet, Cédric Klapisch nebo filozof Slavoj Žižek. Na škole rovněž jako pedagogové kratší či delší dobu působili:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Université Paris-VIII na francouzské Wikipedii.

  1. (francouzsky) Rozpočet univerzity na stránkách ministerstva školství
  2. Claude-Marie Vadrot, Quand Vincennes déménage à Saint-Denis. Politis, č. 30, duben 2008, s. 32

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]