Univerzita Paříž XIII

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Université Paris XIII Nord
Université de Paris
Logo univerzity
Logo
Pařížské 13 univerzitní fórum
Pařížské 13 univerzitní fórum
Rok založení1971
Typ školyveřejná univerzita
Vedení
Prezident (CEO)Jean-Loup Salzmann
Počty akademiků (k roku 2009[1])
Bakalářských studentů14 953
Magisterských studentů7 523
Doktorandů602
Studentů celkem22 710 (2021)
Akademických pracovníků887
Další informace
Rozpočet150,5 miliónů (2009) [2]
SídloVilletaneuse
AdresaVilletaneuse, Francie
Zeměpisné souřadnice
http://www.univ-paris13.fr/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Univerzita Paříž XIII, francouzsky plným názvem Université Paris XIII Nord je francouzská vysoká škola a jedna z univerzit, které vznikly rozdělením starobylé Pařížské univerzity v roce 1971. Hlavní sídlo školy bylo přesunuto na sever od hlavního města do departementu Seine-Saint-Denis. Hlavní sídlo má univerzita v kampusu ve Villetaneuse (právo, humanitní a přírodní vědy) a dále sídlí ve městech Saint-Denis (technologický institut) a Bobigny (lékařství).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na počátku 60. let rektorát Pařížské akademie otevřel ve Villetaneuse fakultu přírodních věd. V září 1969 bylo v Saint-Denis zřízeno univerzitní centrum se statutem fakulty v rámci Pařížské univerzity, tzv. Univerzitní centrum Saint-Denis - Villetaneuse. V roce 1970 bylo rozhodnuto o rozdělení Pařížské univerzity na 13 samostatných celků a od 1. ledna 1971 tak ve Villetaneuse vznikla Univerzita Paříž XIII.

Nový univerzitní kampus byl postaven jako součást renovace města Villetaneuse. První etapa zahrnovala výstavbu filozofického a právnického centra určeného pro zhruba 5000 studentů. První budova byla dokončena v říjnu 1970 a od prosince zde začalo studovat 1500 studentů prvního ročníku práva, ekonomie a humanitních věd. V roce 1972 univerzita zřídila dvě knihovny, jednu v univerzitním centru v Saint-Denis a jednu ve Villetaneuse.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Université Paris-XIII na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]