Univerzita Paříž IX

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Université Paris IX Paris-Dauphine
Centre universitaire Dauphine
Logo univerzity
Logo
Hlavní sídlo univerzity
Hlavní sídlo univerzity
Rok založení1971
Typ školyveřejná univerzita
Vedení
Prezident (CEO)Laurent Batsch
Počty akademiků (k roku 2009)
Studentů celkem9 630
Další informace
SídloPaříž
AdresaPaříž, 757 75 CEDEX 16, Francie
Zeměpisné souřadnice
http://www.dauphine.fr/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Univerzita Paříž IX, francouzsky plným názvem Université Paris-Dauphine, je francouzská vysoká škola. Hlavní sídlo školy se nachází v Paříži v 16. obvodu v bývalém sídle NATO. Škola se specializuje na ekonomii a hospodářství. Je pojmenována podle městské brány Porte Dauphin. Na škole studuje přes 9000 studentů.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1968 vzniklo v bývalém sídle NATO Univerzitní centrum Dauphine (Centre universitaire Dauphine) se statutem fakulty. Tato instituce byla 1. ledna 1971 přeměněna na Univerzitu Paříž IX. Budova sloužila Severoatlantické alianci v letech 1959-1966 a po jejím přesídlení do Bruselu zůstala prázdná. V letech 1968-1969 zde vzniklo několik vysokoškolských institucí, z nichž nejvýznamnější byla pozdější Univerzita Paříž IX.

V říjnu 1994 otevřel tehdejší starosta Paříže Jacques Chirac nové křídlo, kde se soustřeďuje výzkumná činnost a tím byla stavba uzavřena, takže její půdorys připomíná písmeno A. Rozloha se sice zvýšila na 60 000 m2, přesto však kapacita byla nedostačující. Zamýšlený plán na nákup pozemků ve čtvrti La Défense nebyl realizován kvůli vysokým cenám pozemků. Nakonec získala univerzita v roce 2009 některé prostory v univerzitním kampusu Léonard de Vinci v La Défense.

Od roku 2008 funguje Univerzita Paříž Dauphine rovněž v Tunisku prostřednictvím institutu Tunis-Dauphine.[2] Ústav respektuje jak tuniské akademické standardy tak pedagogiku mateřské univerzity, takže absolventi získají diplom platný v Tunisku i ve Francii.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Université Paris-Dauphine na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]