Lodín

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lodín
Bývalá škola
Bývalá škola
Znak obce LodínVlajka obce Lodín
znakvlajka
Lokalita
Statusobec
Pověřená obecNechanice
Obec s rozšířenou působnostíHradec Králové
(správní obvod)
OkresHradec Králové
KrajKrálovéhradecký
Historická zeměČechy
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel421 (2023)[1]
Rozloha7,70 km²[2]
Katastrální územíLodín
Nadmořská výška254 m n. m.
PSČ503 15
Počet domů156 (2021)[3]
Počet částí obce2
Počet k. ú.1
Počet ZSJ2
Kontakt
Adresa obecního úřaduObecní úřad Lodín
Lodín 100
503 15 Nechanice
oulodin@mybox.cz
StarostkaMonika Dvořáková
Oficiální web: www.lodin.cz
Lodín
Lodín
Další údaje
Kód obce570303
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lodín (německy Lodin) je obec v okrese Hradec Králové, ležící zhruba 17 km zsz. od Hradce Králové a 4 km severozápadně od Nechanic. Žije zde 421[1] obyvatel.

Části obce[editovat | editovat zdroj]

Název[editovat | editovat zdroj]

Jméno obce Lodín vzniklo z osobního jména Lóda, které bylo zkratkou někdejšího jména.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1073 v souvislosti se založením opatovického kláštera. Lodín je jednou z nejstarších obcí (v roce 2023 oslavil 950 let trvání).

Obec Lodín (vznik cca 1072) a pozdější osada Janatov patřily nejprve Janu z Valdštějna, ten prodal vesnici Mikuláši Pecingarovi z Bydžína. Posledními majiteli byli Harrachové.

V Lodíně působí od roku 1905 Sbor dobrovolných hasičů. V roce 1924 byla provedena parcelace harrachovských pozemků, dvůr zbořen a materiálu použito na stavbu silnice Lodín – Nechanice. V obci Janatov byl v roce 1932 založen spolek divadelních ochotníků (SDO) s názvem „OSVĚTA“, fungoval ale jen několik let. Naproti tomu v Lodíně byl již v roce 1918 založen „Hospodářsko-čtenářský spolek“, který ukončil činnost až někdy po roce 1940.

Janatov[editovat | editovat zdroj]

K obci náleží osada Janatov, která leží 2 km západně. Její název vznikl z příjmení Janata. Janatov je naopak jedna z nejmladších obcí v Čechách. Vznik názvu osady Janatov je podle příjmení Janata a datuje se k roku 1790, kdy zde vznikl hospodářský dvůr. Janata byl prý první porybný na panských rybnících Herynk a Homoláč (1790). V roce v roce 1869 byl počet obyvatel obce Janatov 173 lidí a největší počet obyvatel (188 lidí) byl v roce 1890. K 3. květnu 2016 zde bylo hlášeno cca 31 obyvatel.

Zajímavosti a vybavenost obce[editovat | editovat zdroj]

V katastru obce se nacházejí dva rozlehlé rybníky (Močidlo a Homoláč). V posledních letech přispělo k rozkvětu obce vybudování kanalizace, vodovodu a plynofikace. V roce 1998 bylo nově otevřeno moderní koupaliště o ploše 600 m2, vybavené skluzavkou a tobogánem, na které se sjíždějí návštěvníci ze širokého okolí. Během posledních let se koupaliště rozrostlo také o hřiště s umělým povrchem a kemp s 13 chatkami, přípojkami pro karavany a stany. Kemp pravidelně získává zlaté medaile a ocenění „nejlepší kemp“. Proto ho každoročně navštěvují tisíce turistů z Česka i celé Evropy. Obec podporuje výstavbu RD na připravených stavebních parcelách, čímž do Lodína neustále přibývají noví občané. Také proběhla rekonstrukce střechy a zateplení na budově obecního úřadu, resp. obecní hospody na návsi. Podařilo se také vybudovat dětského hřiště s umělým povrchem a úpravu centra obce.

V okolí Lodína-Janatova se nachází hned několik zámků a to Myštěves (golfové hřiště), Sloupno, Hlušice a nejznámější Hrádek u Nechanic, kde je další atraktivní golfové hřiště. V obci Petrovice (3 km) se nachází barokní kostel Nanebevzetí P. Marie, postavený uprostřed hřbitova v roce 1737. Nad kostelem socha sv. Jana Nepomuckého, na kopci nad vsí socha sv. Václava. V Loučné Hoře je unikátní dřevěný kostel. Ve Skřivanech (5 km) je barokní kostel Rodiny Páně s nedalekou dřevěnou zvonicí. Původně barokní zámek ve Skřivanech byl přestavěn ve slohu anglické novogotiky a je obklopen anglickým parkem. V hájovně za obcí Skřivany je rodiště polárního badatele Dr. V. Vojtěcha. V okolí je naučná stezka s památným stromem dubem letním, starým přes 400 let.

Lesy okolo Janatova jsou převážně dubové a je to genová základna lesních dřevin a současně nadregionální biocentrum systému ekologické stability. Část území lesa spadá také do Natury 2000 evropsky významné lokality Nechanice – Lodín.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích – k 1. 1. 2023. Praha. 23. května 2023. Dostupné online. [cit. 2023-05-25]
  2. Český statistický úřad: Malý lexikon obcí České republiky - 2017. 15. prosince 2017. Dostupné online. [cit. 2018-08-28]
  3. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-04-18]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]