Lodín

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lodín
Bývalá škola
Bývalá škola
Znak obce LodínVlajka obce Lodín
znakvlajka
Lokalita
Status obec
LAU (obec) CZ0521 570303
Kraj (NUTS 3) Královéhradecký (CZ052)
Okres (LAU 1) Hradec Králové (CZ0521)
Obec s rozšířenou působností Hradec Králové
Pověřená obec Nechanice
Historická země Čechy
Katastrální území Lodín
Katastrální výměra 7,71 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 413 (2019)[1]
Nadmořská výška 254 m n. m.
PSČ 503 15
Zákl. sídelní jednotky 2
Části obce 2
Katastrální území 1
Adresa obecního úřadu Obecní úřad Lodín
Lodín 100
503 15 Nechanice
Starosta Milan Bartoň
Oficiální web: www.lodin.cz
E-mail: oulodin@mybox.cz
Lodín
Lodín
Geodata (OSM): OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lodín (německy Lodin) je obec v okrese Hradec Králové, ležící zhruba 17 km zsz. od Hradce Králové a 4 km severozápadně od Nechanic. Žije zde 413[1] obyvatel.

Části obce[editovat | editovat zdroj]

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1073 v souvislosti se založením opatovického kláštera. Lodín je jednou z nejstarších obcí (v roce 2015 oslavil 942 let trvání). Jméno obce Lodín vzniklo z osobního jména Lóda, které bylo zkratkou někdejšího jména.

Obec Lodín (vznik cca 1072) a pozdější osada Janatov patřily nejprve Janu z Valdštějna, ten prodal vesnici Mikuláši Pecingarovi z Bydžína. Posledními majiteli byli Harrachové.

V Lodíně působí od roku 1905 Sbor dobrovolných hasičů. V roce 1924 byla provedena parcelace harrachovských pozemků, dvůr zbořen a materiálu použito na stavbu silnice Lodín – Nechanice. V obci Janatov byl v roce 1932 založen spolek divadelních ochotníků (SDO) s názvem „OSVĚTA“, fungoval ale jen několik let. Naproti tomu v Lodíně byl již v roce 1918 založen „Hospodářsko-čtenářský spolek“, který ukončil činnost až někdy po roce 1940.

Janatov[editovat | editovat zdroj]

K obci náleží osada Janatov, která leží 2 km západně. Její název vznikl z příjmení Janata. Janatov je naopak jedna z nejmladších obcí v Čechách. Vznik názvu osady Janatov je podle příjmení Janata a datuje se k roku 1790, kdy zde vznikl hospodářský dvůr. Janata byl prý první porybný na panských rybnících Herynk a Homoláč (1790). V roce v roce 1869 byl počet obyvatel obce Janatov 173 lidí a největší počet obyvatel (188 lidí) byl v roce 1890. K 3. květnu 2016 zde bylo hlášeno cca 31 obyvatel.

Zajímavosti a vybavenost obce[editovat | editovat zdroj]

V katastru obce se nacházejí dva rozlehlé rybníky (Močidlo a Homoláč). V posledních letech přispělo k rozkvětu obce vybudování kanalizace, vodovodu a plynofikace. V roce 1998 bylo nově otevřeno moderní koupaliště o ploše 600 m2, vybavené skluzavkou a tobogánem, na které se sjíždějí návštěvníci ze širokého okolí. Během posledních let se koupaliště rozrostlo také o hřiště s umělým povrchem a kemp s 13 chatkami, přípojkami pro karavany a stany. Kemp pravidelně získává zlaté medaile a ocenění „nejlepší kemp“. Proto ho každoročně navštěvují tisíce turistů z Česka i celé Evropy. Obec podporuje výstavbu RD na připravených stavebních parcelách, čímž do Lodína neustále přibývají noví občané. Také proběhla rekonstrukce střechy a zateplení na budově obecního úřadu, resp. obecní hospody na návsi. Podařilo se také vybudovat dětského hřiště s umělým povrchem a úpravu centra obce.

V okolí Lodína-Janatova se nachází hned několik zámků a to Myštěves (golfové hřiště), Sloupno, Hlušice a nejznámější Hrádek u Nechanic, kde je další atraktivní golfové hřiště. V obci Petrovice (3 km) se nachází barokní kostel Nanebevzetí P. Marie, postavený uprostřed hřbitova v roce 1737. Nad kostelem socha sv. Jana Nepomuckého, na kopci nad vsí socha sv. Václava. V Loučné Hoře je unikátní dřevěný kostel. Ve Skřivanech (5 km) je barokní kostel Rodiny Páně s nedalekou dřevěnou zvonicí. Původně barokní zámek ve Skřivanech byl přestavěn ve slohu anglické novogotiky a je obklopen anglickým parkem. V hájovně za obcí Skřivany je rodiště polárního badatele Dr. V. Vojtěcha. V okolí je naučná stezka s památným stromem dubem letním, starým přes 400 let.

Lesy okolo Janatova jsou převážně dubové a je to genová základna lesních dřevin a současně nadregionální biocentrum systému ekologické stability. Část území lesa spadá také do Natury 2000 evropsky významné lokality Nechanice – Lodín.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2019. Praha. 30. dubna 2019. ISBN 978-80-250-2914-5. Dostupné online. [cit. 2019-05-04]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]