Lineární písmo B

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hliněná destička s lineárním písmem B

Lineární písmo B je písmo užívané ve 14.12. století př. n. l. pro psaní v pozdní mykénské civilizaci v rané formě řečtiny. Většina tabulek napsaných v lineárním písmu B byla nalezena v Knóssu, Kydonii, Pylu, Thébách a Mykénách. Časově předcházelo řecké alfabetě o několik století, vymizelo s pádem mykénské civilizace a bylo zcela zapomenuto. Není znám žádný důkaz, že by obyvatelé Řecka v období od pádu mykénské kultury až do vzniku alfabety užívali nějakého písma.

Písmo vychází z lineárního písma A, ale je částečně přizpůsobené pro zápis řečtiny. Lineární písmo B se skládá z 87 znaků pro slabiky a mnoha sémantických znaků. Tyto sémantické (významové) znaky zastupují objekty nebo zboží, ale neměly fonetickou podobu a nikdy nebyly užívány jako slova ve větách.

Lineární písmo B bylo používáno pouze pro byrokracii a inventarizaci. Zajímavé je, že na objevených tabulkách (necelých šest tisíc) pracovalo pravděpodobně jen málo písařů, a to 45 v Pylu (západní pobřeží Peloponéského poloostrova, v jižním Řecku) a 66 v Knóssu (na Krétě). Někteří historici z tohoto faktu usuzují, že písmo bylo užíváno nějakým druhem spolku profesionálních písařů, kteří sloužili centrálním palácům. Když byly paláce zničeny, písmo zaniklo.

Rozluštil ho Michael Ventris spolu s Johnem Chadwickem v letech 19511953. V Česku byl významným odborníkem a znalcem lineárního písma B prof. PhDr. Antonín Bartoněk, DrSc., působící na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Poznámka[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Linear B na anglické Wikipedii.