Démotické písmo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Démotické písmo na Rosettské desce

Démotické písmo (též démotika, název odvozen od řeckého demotika „lidové“) označuje staroegyptské písmo, které se vyvinulo ze severní formy hieratického písma používaného na území nilské delty. Sloužilo k zápisu démotštiny – čtvrtého vývojového stupně egyptštiny. Tento termín poprvé použil řecký historik Hérodotos, aby toto reformované egyptské písmo odlišil od hieratického a hieroglyfického písma.

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Sami Egypťané označovali démotické písmo jako sš n št, „psaní záznamů“. Klement Alexandrijský, učenec z 2. století n. l., ho nazýval „psaní listů“, zatímco první západní odborníci ho původně označovali enchorická egyptština. Písmo se používalo více než tisíc let a prošlo během tohoto období mnoha vývojovými změnami.

Rané démotické písmo (650–400 před n. l.)[editovat | editovat zdroj]

Rané démotické písmo se vyvinulo v Dolním Egyptě během pozdní 25. dynastie. Zápisy v tomto písmu máme hlavně ze Serapea v Sakkáře. Datuje se do rozmezí let 650-400 před n. l., i když většina textů psaných v raném Démotickém písmu spadá do 26. dynastie a následující 27. dynastie. Po sjednocení Egypta Psammetikem I. bylo démotické písmo nahrazeno v Horním Egyptě typem hieratického písma, hlavně za vlády Amasise, kdy se hieratické písmo stalo oficiálním písmem administrativy a zákonodárství. Démotické písmo bylo nadále používané v některých administrativních a právních textech a v obchodních dokumentech, i když jiné písemné památky se zapisovaly hieratickým písmem nebo hieroglyfy.

Střední démotické písmo (400–30 před n. l.)[editovat | editovat zdroj]

Střední Démotické písmo bylo používáno po dobu vlády Ptolemaiovců v Egyptě. Od 4. století před n. l. se jeho důležitost zvyšovala, což dokládá rostoucí počet literárních a náboženských památek v tomto písmu. Na konci 3. století se však řečtina, která byla úředním jazykem země, stala důležitější. Dokazují to smlouvy z tohoto období, které obsahovaly, i když psány v démotickém písmu, vždy poznámky psané řecky, které jim dodávaly potřebnou právní autoritu.

Pozdější démotické písmo (30 před n. l. – 452 n. l.)[editovat | editovat zdroj]

Démotické písmo na ostraku z období 27. dynastie

Od začátku římské nadvlády nad Egyptem bylo démotické písmo stále méně a méně používané ve veřejném životě. Z tohoto období však pochází množství literárních dokumentů psaných pozdějším démotickým písmem, hlavně z 1. a 2. století n. l. Množství záznamů psaných démotickým písmem se velmi zmenšilo ke konci 2. století. Později se démotické písmo používalo pouze na ostrakách, při poznámkách k řeckým dokumentům, k označení mumií a na grafitech. Poslední datovaný záznam psaný Démotickým písmem pochází z 11. listopadu roku 452. Jde o grafit načmáraný na stěně chrámu bohyně Esety ve Filách.

Rozluštění[editovat | editovat zdroj]

Démotické písmo je druhým písmem použitým na Rosettské desce. Bylo rozluštěno před hieroglyfy. Prvním, kdo se démotickým písmem zabýval, byl Silvestre de Sacy.