Etiopské písmo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Genesis 29.11–16 v písmu a jazyce Ge’ez

Etiopské písmo (ግዕዝ, Ge'ez) sloužilo pro zápis jihosemitského jazyka ge'ez. Tímto jazykem se mluvilo v oblasti severní Etiopie v dobách království Aksum. Jazyk ge'ez se dodnes používá v liturgii některých etiopských a eritrejských křesťanských církví. Etiopské písmo v současné době používá hlavně jihosemitská amharština a tygrajština, ale také ostatní jazyky etiopské oblasti. Některé jazyky však přecházejí na latinku (jako například oromština).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Písmo ge'ez je odvozené z jihoarabské abecedy, která je odvozena z protosinajského písma. Jihoarabská abeceda se používala od 9. století př. n. l. do 7. století v oblasti blízkého východu. Nejstarší způsob zápisu abdžád nezaznamenával samohlásky, stejně jako jihoarabská abeceda, a měl 26 souhlásek:

h, l, ḥ, m, ś, r, s, ḳ, b, t, ḫ, n, ʾ, k, w, ʿ, z, j, d, g, ṭ, p̣, ṣ, ṣ́, f, p
Přepis h l m ś r s b t n ʾ
Geʻez
Přepis k w ʿ z j d g ṣ́ f p
Geʻez

První známý nápis etiopského písma pochází z 6.-5. století z města Matara (dnešní Eritrea). Na začátku 4. století byly doplněny znaky pro samohlásky, a to tak, že každá souhláska se mění podle jedné ze 7 samohlásek (a, u, i, e, o, á, é). Písmo má tedy celkem přes 200 znaků.

Soudobé použití[editovat | editovat zdroj]

Současné etiopské písmo se čte zleva doprava a obsahuje znaky i pro souhlásky, které původně neexistovaly a které podchycují i ostatní jazyky, jež se jím zapisují.

  • Amharština používá všechny základní znaky plus ty, které jsou uvedeny v tabulce níže. Některé varianty labiovelár se rovněž používají.
  • Tigriňština používá všechny základní znaky a labiovelární varianty kromě ḫʷ (ኈ) a rovněž ty které jsou uvedeny v tabulce níže.
  • Tigrejština používá všechny základní znaky kromě ś (ሠ), (ኀ) et (ፀ) a rovněž ty které jsou uvedeny v tabulce níže. Nepoužívá labiovelární varianty.
  • Bilenština používá všechny základní znaky kromě ś (ሠ), (ኀ) et (ፀ). Rovněž používá labiovelární varianty a znaky, které jsou uvedeny v tabulce níže.
Přepis š ḳʰ ḳhw v č [ŋʷ] ñ x ž ǧ [ŋ] č̣
Amharština
Tigriňština
Tigrejština
Bilenština


Související články[editovat | editovat zdroj]