Gupta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Další významy jsou uvedeny na stránce Gupta (rozcestník).
Gupta
TypAbugida
Mluvené jazykySanskrt
Vytvořenocca 400 př. n. l.
Předchůdce
PotomciNágarí a dévanágarí
Šáradá
Siddhaṃ
Tibetské písmo
Semitský (fénický) původ Bráhmí je zpochybňován.
Poznámka: Tato stránka může obsahovat fonetické symboly IPA v kódování Unicode.

Gupta je druh staroindického písma. Guptovské písmo, někdy i guptovské bráhmí, pozdní bráhmí[1], se používalo pro zápis sanskrtu v Guptovské říši (zhruba 3.–6. století) na území dnešní Indie, v době obecného rozkvětu včetně písemnictví. Písmo gupta je odvozeno z písma bráhmí a naopak z guptovského písma je odvozeno několik dalších písem včetně nagarského a dévanágarí a písem z něj odvozených a také tibetského písma.

Písmo bráhmí a jeho další varianty a odvozeniny

Původ a zařazení[editovat | editovat zdroj]

Písmo Gupta pochází z Bráhmí a spojuje ho s většinou písem bráhmické skupiny písem, které jsou všeobecně typu hláskoslabičné (alfasylabické) neboli abugidy. To znamená, že souhlásky mají své samostatné symboly, kdežto samohlásky se vyznačují diakritickými znaménky kromě samohlásky /a/, které se předpokládá a nevyznačuje se. Toto pravidlo platí shodně v celé bráhmické rodině písem a odlišují se navzájem jen jejich konkrétními tvary znaků a znamének.

Během 4. století se písmena stávala spojitější a symetričtější kvůli zrychlení psaní i pro větší estetiku. Tak se písmo rozdělilo na regionální varianty napříč říší[2][3], jejichž klasifikace není jednoznačná a definitivní, protože každý nápis se způsobem psaní tvarů znaků může lišit od všech ostatních. Tak „guptovské písmo“ budiž chápáno jako nejednotný souhrn všech forem psaní v guptovském období.

Nápisy[editovat | editovat zdroj]

Zachované nápisy v písmu Gupta jsou většinou na železe nebo sloupech a na mincích z doby dynastie Gupta. Jeden z nejdůležitějších byl Allahabad Prasasti. Složený Harišenou, dvorním básníkem a ministrem krále Samudragupty, popisuje Samudraguptovu vládu od nástupu na trůn jako druhý v dynastii a s dobýváním dalších království.

Abeceda[editovat | editovat zdroj]

a i u e o
ā au
k kh g gh
c ch j jh ñ
ṭh ḍh
t th d dh n
p ph b bh m
y r l v
ś s h

Písmo Gupta na mincích[editovat | editovat zdroj]

Výzkum písma Gupta na mincích povstalo objevem of a pokladu zlatých mincí roku 1783. Od té doby bylo nalezena řada podobných pokladů mincí, mezi nimi nejvýznamnější Bayana v okrese Bharatpúr v indickém státě Rádžastán objevený v roce 1946 s více než 2 000 zlaťáky vydanými guptovskými králi .[4] Mnoho mincí guptovské říše nesou nápisy legend nebo znamení historických událostí. Bylo to první indická říše, která je vydávala, patrně v důsledku unikátního hospodáského rozvoje.[2] Téměř všichni králové Gupty, počínaje prvním z nich Čandraguptou I., razili mince.

Nápisy na mincích se liší i od nápisů na sloupech v důsledku konzervatizmu vedeného snahou o přijatelnost platidla, která se tak vyhýbala regionálním odchylkám písma na mincích.[2] Navíc kvůli stísněnému prostoru zejména na stříbrných mincích byly symboly často zjednodušené a zakrnělé, např. symbol pro /ta/ a /na/, který se často zjednodušoval na pouhou svislici.

Podobná písma[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gupta script na anglické Wikipedii.

  1. Sharma, Ram. 'Brahmi Script' . Delhi: BR Publishing Corp, 2002
  2. a b c Srivastava, Anupama. 'The Development of Imperial Gupta Brahmi Script' . New Delhi: Ramanand, 1998
  3. Fischer, Steven Roger. 'A History of Writing' . UK: Reaktion, 2004
  4. Bajpai, KD. 'Indian Numismatic Studies. ' New Delhi: Abhinav Publications 2004

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]