Čerokézské písmo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Značka stop v Tahlequah, Oklahoma

Čerokézské písmo je slabičné písmo užívané pro zápis čerokézštiny (spolu s latinkou). Písmo obsahuje 85 (původně 86) znaků, skládá se z šesti znaků symbolizujících samostatně samohlásky, zbytek jsou sylabogramy.

V roce 1821 písmo předložil radě náčelníků Sequoyah a záhy se stalo velmi populární. Sequoyah na písmu pracoval v předchozích letech, přičemž sám byl analfabet (neznal latinku), nicméně si uvědomil důležitost psaného jazyka. Tvarově se zřejmě inspiroval v latince, řecké alfabetě a cyrilici, nicméně vztahy mezi symboly a zvukem jsou odlišné.

Tabulka[editovat | editovat zdroj]

a e i o u v [ə̃]
Ꭰ a Ꭱ e Ꭲ i Ꭳ o Ꭴ u Ꭵ v
Ꭶ ga, Ꭷ ka Ꭸ ge Ꭹ gi Ꭺ go Ꭻ gu Ꭼ gv
Ꭽ ha Ꭾ he Ꭿ hi Ꮀ ho Ꮁ hu Ꮂ hv
Ꮃ la Ꮄ le Ꮅ li Ꮆ lo Ꮇ lu Ꮈ lv
Ꮉ ma Ꮊ me Ꮋ mi Ꮌ mo Ꮍ mu
Ꮎ na, Ꮐ nah, Ꮏ hna Ꮑ ne Ꮒ ni Ꮓ no Ꮔ nu Ꮕ nv
Ꮖ qua Ꮗ que Ꮘ qui Ꮙ quo Ꮚ quu Ꮛ quv
Ꮝ s, Ꮜ sa Ꮞ se Ꮟ si Ꮠ so Ꮡ su Ꮢ sv
Ꮣ da, Ꮤ ta Ꮥ de, Ꮦ te Ꮧ di, Ꮨ ti Ꮩ do Ꮪ du Ꮫ dv
Ꮬ dla, Ꮭ tla Ꮮ tle Ꮯ tli Ꮰ tlo Ꮱ tlu Ꮲ tlv
Ꮳ tsa Ꮴ tse Ꮵ tsi Ꮶ tso Ꮷ tsu Ꮸ tsv
Ꮹ wa Ꮺ we Ꮻ wi Ꮼ wo Ꮽ wu Ꮾ wv
Ꮿ ya Ᏸ ye Ᏹ yi Ᏺ yo Ᏻ yu Ᏼ yv

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původní pořádek osmdesáti šesti znaků po vytvoření, červeně zvýrazněn znak Ᏽ, dnes nepoužívaný

Sequoyah začal po vzoru psaných evropských jazyků přemýšlet o písmu pro jazyk Čerokíů v roce 1809. Nejprve uvažoval o vytvoření jednotlivých znaků pro slova (tedy o logografickém písmu). Posléze se dopracoval k systému slabičnému (logografické bylo příliš složité). Na začátku 20. let 19. století byl systém hotov. Stal se záhy velmi populární, již v roce 1825 většina Čerokíů dokázala novým písmem psát a číst ho.

V roce 1828 navrhl čerokézský spisovatel a editor Elias Boudinot reformu, při které byl vypuštěn 86. znak, podařilo se adaptovat tiskárny pro tisk čerokézštiny, poté mohl být představen první časopis Cherokee Phoenix tištěný čerokézsky a anglicky. S Boudinotem spolupracoval misionář Samuel Worcester, který se celý život věnoval vývoji čerokézského tisku, provedl v roce 1834 několik změn k větší čitelnosti písma (například převrátil znak Ꮩ do, pro lepší odlišitelnost od znaku Ꭺ go).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]